איך לשלב באופן הטוב ביותר ילד במשפחתו?
התכנית המקיפה ביותר בישראל להורים שאימצו/ אומנה

מהי התפיסה הנכונה והגישה החדשה שכל כך חשוב שתסגלו?
מהן ההתנהגויות הצפויות מהילד ומהו מערך הכלים המתקדם והאפקטיבי ביותר בהורות ייחודית זו?

חשוב לכם להעמיק את הבנתכם בתחום?
יש לכם דילמות? מתמודדים עם אתגרים רבים?
אתם עושים כל שביכולתכם ולא יודעים מה עוד ניתן לעשות כדי לחולל שינוי אמיתי.
לקראת אימוץ/ אומנה ומבקשים להיערך כראוי?

גם כשהכל ממש טוב כדאי להיות בקיאים בתחום ולפתח תפיסת הורות שתאפשר:

* להמיר את המתח והפחד בשקט ובאהבה
* להתאים את ההורות והטיפול לצרכיו של ילד שחווה נטישה ומצבי קיצון.
* לעבור מתחושת בדידות ליחד ושותפות.

הורי אימוץ/אומנה יקרים,
גם אני כמוכם עברתי תהליך עד שהפכתי להורה. תהליך מטלטל רגשית. רובנו למדנו כי כדי להצליח לא די באהבה ובאמונה.
כדי שנוכל לצלוח את הדרך נדרשת הורות בגישה ייחודית. יש לכם שאלות על התהליך שאתם עוברים עם הילד או על עתיד לבוא? ניצבים בפני אתגרים? אתם מרגישים שאתם רוצים להעמיק את הידע בכדי לחולל שינוי אמיתי?
כהורה יחידני אימצתי את בני כשהיה בן שש וחצי. צלחנו אתגרים, התחזקנו ונוכחנו שלא משנה מה קורה הקשר שלנו חסון. אני כמהה להקל ולהאיר את הדרך שתבחרו בה. לא די באהבה ובאמונה. כדי להצליח בהורות שלנו נדרשת גישה חדשה. אם תחליטו להפוך לחברים במועדון שלנו אני מציעה שתצרפו את אנשי הטיפול והחינוך המלווים אתכם. לפניכם, תפישה ייחודית להורי אומנה ואימוץ."
בברכת קיץ בטוח ומהנה, שרונה דוכנה וצוות המנחים אל תתקנו את הילד, הצמיחו את עצמיכם

על המועדון השנתי:

העולם הרגשי של המשפחות שבראנו הינו מורכב ומרגש ולעיתים אף מתיש ושביר. התפישה הייחודית שלנו 'תדליק אור' ותעניק לכם:

 • הבנה מעמיקה יותר את ילדיכם.
 • התנהלות ליצירת ביטחון, חיבור ואמון בבית, בחוץ ובמערכת החינוך.
 • תירגול מעשי של עקרונות להפגת מתחים ולהגברת הרוגע האישי-משפחתי.

במהלך השנה נדון בסוגיות שתבחרו ונעמיק בנושאים: טראומה התפתחותית, נטישה, לקויות התקשרות, ויסות רגשי הדדי, השפעת המתח על תיפקודי המוח וניהול מצבי משבר. התהליך יסייע לכם בהיערכות לשנה"ל הבאה וברתימת אנשי הטיפול והחינוך לשיתוף פעולה פורה.

המועדון כולל:

 1. מפגשי וידאו (בקבוצה סגורה) לשיתוף בדילמות ובסוגיות מפתח.
 2. לימוד עצמאי: מעל 50 הדרכות בעברית + אנגלית (מתורגמות), סדרת מיילים.
 3. קב' וואטספ (רגועה): להעשרה ותרגול לרגיעה.

נארח:

 • מומחים: שיחות וראיונות עם אנשי מקצוע.
 • הורים ובוגרים מקהילת האימוץ והאומנה.

מפגשי הוידאו נערכים ממחשב/ טלפון ונגישים מכל מקום בעולם. תוכלו להשתתף באופן פעיל או לשמור על דיסקרטיות מלאה.

למי מתאים המועדון?

המועדון מיועד להורים לקראת ולאחר אימוץ/ אומנה: מתאים להורים לילדים בכל גיל (גם מעל גיל 30), אנשי מקצוע: עו"סים, רופאים, פסיכולוגים, פסיכותראפיסטים ומאמנים. בנוסף התכנית מותאמת לבוגרים שאומצו בילדותם.

הורים ומטפלים משתפים:

"אמש לאור המפגש האחרון שלנו שיניתי את הגישה. במקום שניכּנס למשבר נוסף הצלחתי לשמור על שקט ולהמשיך לפעול באופן ברור ועקבי. זה הצליח! נמנעתי מלקחת לה את הטלפון. בסופו של דבר היא מסרה לי אותו מרצונה. מכל מפגש שלנו אני יוצא עם כלים ועם רוח גבית. אני מבין מה עלי לשנות ומופתע לגלות איך בקלות רבה יותר אני מונע מהילדה שלי לסעור..."

זאב
אב לילדה שאומצה למשפחה מעורבת, יוני 2019

"לד"ר מקרייט. אני אמא מאמצת לשני ילדים בוגרים. הידע שאת מביאה בקורס האינטרנטי הוא מקיף, רחב, מעמיק ובעל חשיבות מכרעת להבנת התהליכים שאנו כמשפחה מאמצת עוברים. לצערי ידע זה לא היה ברשותי כשהילדים היו צעירים יותר. דבר שבהכרח היה מוביל אותנו להיות הורים טובים יותר. אני ממליצה בחום לכל מי ששייך למשפחת האימוץ להעשיר עצמו בקורס זה!"

נירה
אמא לשני ילדים שאומצו באימוץ בינארצי, יוני 2019

"הצטרפתי למועדון 'חוכמת האימוץ' לפני שלושה שבועות. תוך יממה יצאתי מבדידות של 19 שנים של הורות עם התמודדויות ואפילה. קראתי לעומק את ההדרכות, השתתפתי בשני מפגשים ואני כבר חשה שהארתם עבורי עולם שלם. עד כה הבן שלי נמנע מלשוחח על האימוץ וכעת הוא מגלה פתיחות. צר לי על טעויות שיכולתי להימנע מהן כהורה לו התכנית היתה קיימת לפני שנים. מבטיחה להמשיך להעמיק. תבורכו".

דריה
אמא לבוגר בן 22 שאומץ למשפחה מעורבת

"המידע שמועבר בנושא הניתוק הראשוני וגם אלה שבאים אחריו לא יסולא בפז. מדובר במידע שהוא קריטי שיופץ ויילמד כנקודת התחלה בכל הנוגע לילדים עם רקע של ניתוקים כאלה."

גילעד יעקבזן
מרצה בתחום, פעיל חברתי, אומץ בגיל 3 ימים

"יש לי שני ילדים בוגרים. תוך שבוע ימים אחרי שעברתי על חלק מההדרכות אני מבינה את ילדי הרבה יותר. אחרי שהתוודעתי להדרכות של 'מיזם האימוץ', הצטערתי שלא קיבלתי אותן לפני האימוץ. חלפו יותר מ-10 שנים מאז הפכנו להורים הידע הזה יכול היה בהחלט לסייע לנו משמעותית לאורך השנים."

אוסי
אימצה 2 ילדים, כיום בני 20+

למידה רב-תחומית:

גישה אקדמית מדעית:

טראומה, התקשרות לא בטוחה ו- RAD (לקויות התקשרות): נעמיק בהשלכותיהם על התנהגות הישרדותית -וכיצד ניתן לשפר את הביטחון, האמון והקירבה בבית.

תפקודי מוח: ילדינו חוו תיפקוד יתר של מערכת ה- Stress בגוף. מהן השלכותיה על רגישות ותגובתיות, למידה וזיכרון, בריאות וחוסן נפשי. כיצד נוכל להפחית את המתח המשפחתי לטובת אהבה וחיבור. הודות למרכז סגול למוח ותודעה, המרכז הבינתחומי הרצליה.

הסמכות ההורית החדשה: יישום 4 העקרונות ויצירת מציאות צפויה ורציפה: במקום איום וענישה, שליטה בילד, בדידות וריחוק נבחר בהשהיית תגובה, שליטה עצמי, רתימת תומכים והורות נוכחת.

גישה פנימית חווייתית:

טיפוח רווחה פנימית WellBeing: של ההורה/ מטפל - תרגילים לנוכחות מלאה - תשומת לב למען החוסן שלנו ושל ילדינו.

חזון אישי משפחתי: פנטזיה OUT מציאות IN, יצירת חזון צלול ותכליתי, גיבוש מטרות, מיקוד בהוויה. בחירת 'הדבר האחד' ויישום אפקט הדומינו לטובת המטרה הגדולה.

ויסות רגשי הדדי: Co-Emotional Regulation מה לעשות וממה להימנע, תירגול 'השהיית תגובה' כעיקרון מפתח מכונן שתוצאותיו: הפחתת התנהגויות מאתגרות.

shadow-ornament

מרצים:

ד"ר ברנדה מקרייט

פסיכולוגית קלינית, מומחית באימוץ, מטפלת מעל 30 שנה, חיברה ספרים מקצועיים רבים ביניהם "The 4 Step C.A.R.E. Method of Conflict Management". אמא ל-12 הגיעו דרך אימוץ. מנחה: 'אימוץ מה שעליך לדעת' שתקבלו.

בריאן פוסט

פסיכותרפיסט מוביל בתחום, אומץ בילדותו. גישתו הנחושה מובאת בספריו ובהדרכות שאנו מנגישים באתר הלמידה כולל ספרו From FEAR to LOVE הכולל מודלים להתנהגות הורית מותאמת לילדים פוסט טראומטיים ומיקוד ב 'מהפיכת האהבה'.

ד"ר נועה אלבלדה

חוקרת מוח, ראש תחום נוירופדגוגיה במרכז סגול למוח ותודעה. מנגישה מחקרים וידע משמעותי לקהילה. הנחתה מפגשים עם הורים ובוגרים: השפעת הסטרס בינקות על תפקודי המוח, גיל ההתבגרות בקרב ילדים שחוו מצבי קיצון.

נטע סימן טוב

מטפלת רגשית, אומצה בגיל שש וחצי. מנחה במפגשים ומעניקה להורים ידע מקצועי והצצה לנבכי הנפש של ילדה שאומצה. שיחות על נטישה והשפעותיה, על יגון הלב עד כדי שיתוק פיזי. על הרצון למנוע כאב מההורים המאמצים מה שמוביל לביעבוע פנימי.

אסנת חזן

פסיכותרפיסטית, מטפלת דיאדית ומשפחתית, עוסקת בעבודה עם ילדים במשברי קיצון, מומחית עם ילדים שהוצאו מהבית. מסייעת בליווי מערכתי למשפחות הקהילה. מפגשים בנושאים: הורות וטיפול מותאמים לילדים, מערכת החינוך ותזונה נפשית.

יעל לי

פסיכולוגית, מגשרת משפחתית, מתמחה בעבודה עם טראומה התפתחותית, נסיון רב עם משפחות אימוץ. קיימנו שיחות על אכילה רגשית והתקשרות בתקופת חופשים. יעל מסייעת בחשיבה מערכתית מקצועית.

צילה הרטמן

צילה הרטמן, אימצה ילדה גדולה בארץ כאם חד-הורית. ליווי ותמיכה בכל שלב בתהליכי אימוץ ילדים. M.Ed. בחינוך,C.F. מרצה,מטפלת ומאפשרת בשיטת 'העבודה' של ביירון קייטי. גשטאלטיסטית. מלווה אנשים להורות מאמצת יחידנית.

שרונה דוכנה

מייסדת מיזם האימוץ. אימצה ילד בן שש וחצי. עוסקת בחזון ואסטרטגיה, פיתוח עסקי והנחיה. בוגרת מוח אחד וקינסיולוגיה. משתפת מתוך המסע האישי. מלווה אנשי מקצוע לפיתוח אישי ומקצועי.

מנחים נוספים מהארץ ומחו"ל: ד"ר דן סיגל (מוח אחד), פול סאנדרלאנד (התמכרויות), ד"ר אירא צ'סנוף (פאס), גלית סרברניק-חי (טראומה), שרון פוסט (משפחות מעורבות), הדס ויוסי קאן (תרפיית המפגש הורה-ילד), ליאור דגן (לקויות למידה), ורד איל דילר ועוד. תוכלו להציע ולהשפיע בבחירת הנושאים והמנחים.

"ההורים המאמצים שלי אנשים נהדרים וחמים. הם נתנו לי הכל. אך חסר היה להם ידע וכלים. יש בי כאב גדול על כך שלא באמת הבינו את מה שחשתי מאז שהגעתי אליהם בגיל 4 וחצי. זו החמצה גדולה לחבּר הורה וילד ולא להדריך אותם לאורך השנים. כמה חבל שלהורי לא היתה ההזדמנות שיש להורים אחרים. הגישה של המיזם היתה משנה לי ולמשפחתי את תקופת הילדות וההתבגרות."

ירדן כ.
בוגרת שאומצה, בת 35 כיום. המשוב המלא באתר

הקורסים והשיעורים:

אימוץ מה שעליך לדעת, דר" מקרייט
9 שיעורים, 3.5 שעות בוידאו, תימלול מלא/ תירגום, eBook ומצגות

שיעור 1: נטישה
שיעור 2: ויסות רגשי
שיעור 3:  הפעלה
שיעור 4: העברה
שיעור 5: יגון ואובדן
שיעור 6: גיבוש זהות משפחתית
שיעור 7: דכאון שלאחר האימוץ
שיעור 8: הלוחש למוח
שיעור 9:
משייכות להיקשרות 

הקורס אימוץ מה שעליך לדעת, דר" מקרייט, סילבוס מפורט +

חלק א': הבסיס

דיון 2: ויסות רגשי

הנושא: כיצד התנסות מוקדמת "שודדת" מהילד את היכולת לנהל את רגשותיו שלו ומפחיתה את יכולת ההורה לנהל את מיזגו ורגשותיו.

המטרה: לסייע להורים החשים מבולבלים וכועסים.

המוח לומד כיצד לווסת מצבים רגשיים דרך הטיפול ההורי, אך כאשר טיפול זה לקוי או אינו

אינו סדיר, המוח פשוט אינו מפתח את יכולתו של הילד לנהל רגשות. התוצאה היא שהילד יוצר מהומות רגשיות וכעס כרוני מוחצן.

השפעה על המשפחה - ההורים מוצאים עצמם מוצפים ולא מווסתים בשל חוסר הויסות הרגשי של הילד. הורים הופכים לנרגזים על עצמם ובעלי תחושת חוסר אונים.


תוצאות צפויות-
א) יהיו ברשותך מיומנויות אפקטיביות לסייע לילד ללמוד כיצד להפוך לפחות מגיב לעניינים פעוטים.

ב) יהיו לך המיומנויות להפחית תגובות רגשיות להתנהגות הילד.

דיון 1: נטישה

הנושא: כיצד נטישה מוקדמת של הורה מטפל (ובהמשך דמויות מטפלות, בבית הילדים למשל) משפיעה על יכולת הילד לעצב מערכות יחסים עתידיות.


מיועד ל: הורים המעוניינים בעזרה בבניית מערכת היחסים עם ילדם.

בני אדם מסוגלים להסתגל למרבית האירועים והאתגרים המופיעים בחייהם, אולם היכולת המוחית העומדת לרשותם של תינוקות, ילדים ונוער אינה מספקת בכדי להסתגל ולהתאים עצמם לטיפול הורי לקוי או להורות הסובלת מהפרעה כרונית.

נטישה (של כל דמות מטפלת - הורים ביולוגיים, מטפלים בבית הילדים וכו') מותירה את הילד חסר יכולת לפתח תפקודי מוח או לעסוק במערכות יחסים בריאות. שיעור זה יגביר את ההבנה ההורית ויספק אסטרטגיות הוריות אפקטיביות.

ההשפעה על המשפחה - מרבית ניסיונותיהם של ההורים לפתח ולטפח מערכות יחסים קרובות ומזינות עם ילדם יתקבלו ע"י הילד באופן לא עקבי לעיתים בחיוב ולעיתים בדחייה. חוסר העקביות בתגובות של הילד והיכולת של ההורה לחזות את תגובות הילד מראש מותירה את ההורה מבולבל, כועס, משתגע ומתופעל (כאילו מפעילים עליו מניפולציות). ההורה מתחיל לחוות כישלון אחר כישלון כשכל תהליך טיפול חדש נכשל ובמקביל הילד חש שאינו טוב דיו עבור ההורים. התוצאה הינה עימות וכאב.


תוצאות צפויות -

א) תבינו כיצד חווית הנטישה שינתה את השקפתו של הילד על מערכות יחסים.

ב) תלמדו איך לצאת מהעימות שנוצר כתוצאה מהנטישה.

ג) תפתחו ציפיות ריאליות וברות השגה עבור הילדם ועצמיכם.

חלק ב': הדינמיקה

דיון 3: הפעלה

נושא - כיצד הילד יוצר ומפעיל בהורה רגשות שליליים. שימוש בתקשורת  מילולית ולא מילולית בכדי לעורר בהורה את הרגשות שהוא עצמו חש.

קהל יעד - הורים המעוניינים להפסיק להיות מעורבים בויכוחים חסרי טעם.

ב"הפעלה" הכוונה בדרך בה הילד משתמש בתקשורת  מילולית ולא מילולית בכדי לעורר בהורה את הרגשות שהוא עצמו חש. לדוג' הילד חש כועס או מבולבל, ואז באמצעות התנהגות שלילית הוא מעורר בהורה רגשות דומים.

השפעה על המשפחה - להורים מאמצים רבים תהליכי ההפעלה מתבטאים בחוויה אישית של תחושת כעס גדול מכפי שאי פעם דימיינו שניתן להרגיש. בנוסף הם חשים תשישות רגשית ודיכדוך.

תוצאות צפויות

א) תוכלו לזהות "שמפעילים אתכם" כשזה קורה.

ב) יעמדו לרשותכם אסטרטגיות לניהול הרגשות שלכם.

דיון 4: העברה

הנושא - כיצד הילד מעניש את ההורה על הכאב שחווה בעבר לפני האימוץ. ביטויים של כעס, התקפות זעם, סרבנות קשה בהווה והקשר של אלו לאירועים מתקופות חייו המוקדמות של הילד.

קהל היעד - הורים המעוניינים להבין מדוע הילד אינו יכול להיות בהוקרה או בשמחה עימם.

גם אם הילד או הנער אינם זוכרים את ההזנחה, את ההתעללות או הנטישה, עדיין יש בקרבם תחושות רגשיות לגבי החוויות והאירועים מעברו ואותם יבטא אותם כלפי ההורים המאמצים.

השפעה על המשפחה - לרוב מתבטאת בכעס (השתוללויות), סרבנות והשתלחות באופן כללי. הילד עשוי לראות באמו יותר מאשר בבני משפחה אחרים מטרה והדבר עשוי לגרום לאם לחוש מבודדת ומואשמת.

תוצאות צפויות

א) אמהות "שבמוקד" יבינו את הדינמיקה ולא יחושו אשמות.

ב) הורים יתפקדו כצוות.

ג) מערכת היחסים הזוגית לא תחלש כתוצאה מ*האשמת האם*.

ד) מטפלים יהיו מכוונים לעזור לילד לקבל תחושת עבר והווה בהתייחסות לתחושות מחוויות קודמות.

דיון 5: יגון ואובדן

הנושא - כל חברי המשפחה ההורים הביולוגיים, המאמצים והילד חווים יגון ואובדן בתהליך האימוץ. אובדן הזהות עליה חלמו ואובדנים כספיים.

מיועד ל - הורים המעוניינים לעסוק באובדנים, כך שיוכלו ל"שחרר" ולהתקדם במערכות היחסים עם כל מי שאימוץ נוגע בו.

מאומצים מאבדים את הוריהם הגנטיים ואם אומצו בגיל אחרי תינוקות, הם איבדו הורי אומנה, סביבה מוכרת, חברים, חיות מחמד, גנים ובתי ספר. הורים מאמצים גם הם חוו אובדנים. הם איבדו את הזיהות שלהם כמשפחה "נורמלית", הם עשויים לחוות אובדנים פיננסיים אם אחד ההורים אינו יכול להמשיך לעבוד בשל הצרכי הטיפוליים המיוחדים בילד, הם מאבדים רבות ממערכות היחסים החברתיות שלהם וכן פעילויות חברתיות במידה וההתנהגות של הילד מביכה אחרים.

השפעה על המשפחה - הורים מאמצים מגלים שהמשפחה שלהם אינה מגשימה את התקוות והחלומות שלהם ולעולם לא תהיה כמו משפחות אחרות. הם מבינים שלעולם לא יהפכו למשפחה
*נורמלית*.

תוצאות צפויות

א) תהיו מסוגלים לזהות ולשים תווית על חווית האובדן שלכם.

ב) תוכלו ליצור תמיכה לאובדנים שלכם.

ג) תוכלו לאתר שירותי תמיכה מקצועית שיוכלו לסייע לשניכם - להורה ולילד להתאבל ו...להמשיך הלאה.

דיון 6: גיבוש זהות משפחתית

הנושא - משפחות מאמצות אינן כמו משפחות אחרות וחובה עליהן ללמוד מיומנויות ספציפיות בכדי להמיר את מערכות היחסים הייחודיות והצרכים שלהם.

מיועד ל - הורים המעוניינים להיעזר בגישות אימוץ ספציפיות, בכדי לעבור ממשפחה גנטית למשפחה מאמצת.

דינמיקה זו עוסקת בדרך בה המערכת המשפחתית מותמרת רגשית, רוחנית ופיזית ממצב של טרום אימוץ למצב מחבק ומשקף את הילד שזה עתה הגיע אליה והשפעתו על המשפחה. טרנספורמציה זו צריכה להתרחש לא רק בפעם הראשונה בה המשפחה מאמצת, אלא בכל פעם שמגיע ילד.

השפעה על המשפחה - על המערכת המשפחתית לזהות ולהכיר בשינויים המשמעותיים שכל חבריה חווים, אחרת הילד יהא תקוע "בגבולות החיצוניים" של המשפחה ולעולם לא באמת ישתייך אליה. כמו-כן אם המשפחה מתנגדת לשינוי, ההתנהגויות המסתגלות של הילד תהפוכנה ליותר ויותר שליליות ומאתגרות.

תוצאות צפויות -

א) ההורים יזהו את ההיבטים בהם המשפחה שלהם משתנה.

ב) ההורים יהיו מסוגלים לבקש תמיכה בשינויים שהם עוברים

ג) את השינויים שהמשפחה עוברת בתהליך האימוץ, יהיו ההורים מסוגלים לראות כמעבר והתמרה במקום כהשפעה כפויה.

דיון 7: דכאון שלאחר האימוץ

הנושא - אנשים רבים מבינים דכאון שלאחר הלידה, אך רבים לא תארו לעצמם שגם הורים מאמצים יכולים לחוות זאת.

מיועד ל - הורים המעוניינים למנוע זאת והורים שנמצאים בסיכון לחוות דכאון שלאחר האימוץ.

הורים מאמצים רבים משקיעים שנים ארוכות, אנרגיה כסף ומחשבה ביצירת משפחתם. לחלקם בכל מקרה, החלום "איך תראה המשפחה" אינו תואם את המציאות של גידול ילד מאומץ, במיוחד אם לילד התנהגויות מאתגרות.

השפעה על המשפחה - הלחץ והתשישות של ההורות עלולה להוביל לדיכאון. לעיתים קרובות התהליך פוגע באם ומותיר אותה בתחושת כישלון כמו גם תחושת ניתוק ובדידות. הורים לעיתים קרובות מפחדים לבקש עזרה במקרה של דכאון, מכיון שהם מפחדים שהילד ילקח מהם.

תועלות צפויות

א) הורים יכירו את הסימפטומים של דכאון לאחר אימוץ.

ב) להורים תהיינה אסטרטגיות לטיפול עצמי בדכאון לאחר אימוץ.

ג) הורים יחושו ביטחון לפנות לעזרה מקצועית מתאימה בדכאון לאחר אימוץ.

דיון 8: הלוחש למוח

הנושא - כיצד טיפוח עצמי של המוח יכול לסייע להורים להסתגל למתחים הכרוכים בגידול ילדים מאתגרים.

מיועד ל - הורים החווים מתח מגידול ילדים עם התנהגויות מאתגרות.

להסתגל לאימוץ משמעו לא רק הוספת ילד למשפחה, התהליך כרוך בלמידה כיצד מוחו של הילד הושפע מהחוויות שקדמו לאימוץ ואיך מוחו של ההורה הושפע ואף השתנה כתוצאה מההתנהגויות של הילד.

השפעה על המשפחה - מוחו של הילד מאותגר מהבחינה התפקודית והמבנית ע"י החוויות המוקדמות שעבר. באופן משמעותי גם מוחם של ההורים והאחים השתנה ע"י העימותים הכרוניים ושאר האירועים שעולים. השינויים מתבטאים בהתנסויות רגשיות שליליות ובעימות.

תוצאות צפויות

א) להורים תהינה אסטרטגיות לטיפוח עצמי ובריאות המוח.

ב) להורים תהיה אסטרטגיה להשפעה על בריאות המוח שלהם ושל ילדם.

חלק ג': סיכום

דיון 9: משייכות להיקשרות

אנו עוסקים ביצירת תחושת שייכות וזו השאיפה המנחה אותנו: להעניק לילד מעבר לצרכים הבסיסיים ולביטחון את תחושת השייכות שלו אלינו למשפחה. עלינו להבין עד כמה ילד שחווה נטישה חש מבולבל לנוכח הצפת האהבה שהוא מקבל מאיתנו ומהסביבה. הוא לא "באמת מאמין" לה, ולכן לעיתים אינו מבטא את אהבתו ונזהר מלהתמסר למערכות היחסים החדשות שהוא פוגש. לכן לעיתים תחוו מצד ילדיכם יחס דואלי.

שיעורים נוספים:

ויסות רגשי משפחתי, שרונה דוכנה +

במקום לתקן את הילד - הצמיחו הורה! ויסות רגשי משפחתי. איך למרות הקושי בוויסות רגשי עצמי של הילד ניתן לנהל מתחים בהצלחה. על היופי שבמשבר, על חסינות ההורה ועל ההזדמנות לצמיחה משפחתית משותפת לטווח הארוך. מפגש פרקטי-חוויתי להורים שאימצו.
הפסיכולוגיה: הבנת הקושי של מי שעבר טראומה בויסות רגש עצמי
הנוירוביולוגיה: הבנת מערכת הסטרס בגוף-מוח והורמונים. מודל נוירוני המראה.
היישום בבית: מודל חמשת השלבים למניעת הסלמה ומיקוד על: להיות 'השקט בעין הסערה'
תירגול נוכחות מלאה: מדי שיעור/ יום לטיפוח הרווחה הפנימית

תנו לי לכאוב, נטע סימן-טוב +

מתן מרחב ביטוי לכאב, ל'אין'. נעסוק בנושאי אוכל, למידה ומערכות יחסים בראי העבר. בואו להביע רגש ומחשבה לטובת שינוי שלכם ושל הסובבים אתכם. שיתוף אישי וקבוצתי. מפגש לבוגרים שאומצו.

מערכת החינוך וההתאמה לילדים שאומצו, אסנת חזן +

איזה גן, בית ספר/ כיתה מתאימים לילד שלי? דילמות בבחירת מסגרת מתאימה. התמודדות עם דרישות המערכת לנוכח הקשיים של הילדים. לעיתים רצון ההורים שהילד ירגיש ניראה ויחוש מוכל מוביל לפראדוקס ובחירה במסגרת מאפשרות מדי בהם ילדינו 'הולכים' לאיבוד. קוים מנחים לבחירות מושכלות וכלים לגיוס הצוות ובעיקר איך לעזור לילד לתיפקוד מייטיבי. מפגש להורים ולאנשי חינוך.

אכילה רגשית בקרב ילדים ומתבגרים שאומצו, יעל לי +

אכילה היא תמיד רגשית, ולא טכנית. דרך אוכל אנחנו מכניסים אל תוכנו רגשות, תחושות ודפוסי התקשרות. ההזנה האמביוולנטית מתחילה עוד בשלב העובּרות. היא ממשיכה כשהילד גדל עם הוריו המולידים שאינם מצליחים לספק רבים מצרכיו הביולוגיים והרגשיים. איך תוכלו כהורים לקבל את הפערים: את מה שלא היה ולא יהיה. כיצד תוכלו להפוך אוכל וחוויות נוספות כהזדמנויות להתקשרות מייטיבה. נתייחס לחשיבות ההזנה הרגשית למתבגרים הרעבים שלנו. מפגש לאנשי טיפול וחינוך ולהורים מאמצים.

מוח מתבגרים ומתח בינקות, ד"ר נטע אלבלדה +

בגיל ההתבגרות המוח עובר שינויים מפליגים. שינויים אלו מתבטאים גם בשינויים פסיכולוגיים והתנהגותיים דרמטיים. בגלל השינויים הללו, גיל ההתבגרות הוא גיל של הזדמנות אך גם גיל של רגישות. נשוחח על השינויים המוחיים המאפיינים את גיל ההתבגרות ועל הקשר שלהם להתנהגויות האופייניות לגיל זה. כמו כן נשים דגש על ההשפעה של 'סטרס' בינקות על היכולת של המתבגר/ת ״לצלוח״ גיל זה בהצלחה.

מכאוס לביטחון דרך יצירת סביבה צפויה | מקורות הטראומה, גלית סרברניק-חי +

על אימוץ, תחושת מתח כרוני וסימפטומים פיזיולוגיים אצל ההורה המאמץ לפי שיטת Somatic Experiencing

מאת, גלית סרברניק-חי, עו"ס ופסיכותרפיסטית (MA, MSW, SEP),
מומחית לטיפול במצבי מתח וטראומה בשיטתSE (® Somatic Experiencing)

הורות היא ללא ספק משימה מאתגרת עבור כלל האנשים שבחרו להיות הורים, אלא שעבור ההורה המאמץ עשויה התמודדות זו להיות מלווה גם בתחושות של מתח כרוני, "קיפאון" תפקודי ו/או רגשי וסימפטומים פיזיולוגיים שונים שמקורם בתחושה עמוקה של חוסר אונים לנוכח ה"היסטוריה הלא-ידועה" של הילד שקדמה לאימוץ, והשפעתה של אותה היסטוריה מעורפלת, קצרה ככל שתהיה, על עתידו של הילד. שיטת (SE) Somatic Experincing מציעה הסבר "פיזיולוגי" ולא רק "פסיכולוגי" לאותם סימפטומים ותחושות.

מפחד לאהבה, בריאן פוסט +

מתוך הספר: "אלוהים לא מסר את הילד שאימצתם לתוך חייכם על מנת שתעצבו אותו בהתאם לחזון שלכם, אלא, על מנת שתגנו עליו, תדריכו אותו ותעודדו אותו, בזמן שאלוהים מעצב אותו לפי רצונו. המטרה שלכם היא להיות יותר מודעים וערים לפחד שלכם, שתוכלו לנשום דרכו, להבין אותו ולעבד אותו. כך תוכלו לעבור לאהבה, שהיא המקום שמתוכו תרצו לשמש הורה. מהמרחב של הכרת הפחדים שלכם תוכלו לראות את הפחד של ילדכם. כאשר תופסים שמקור התנהגותו הקשה של ילדכם הוא במצוקתו ובפחדיו, ולא מתוך שתלטנות או אי-צייתנות במזיד באופן טבעי תחול מהפכה בקשר ביניכם. תעברו מהישן לחדש. עכשיו, נלמד עוד על ההשפעות של מצוקה ופחד בחייו של ילדך המאומץ."

מרכז סגול למוח ותודעה, מגוון הדרכות +

הודות למרכז סגול למוח ותודעה, ביה"ס לפסיכולוגיה ע"ש ברוך איבצ'ר, המרכז הבינתחומי בהרצליה זכינו בשפע הדרכות על המוח גם בהקשר סטרס בינקות. בנוסף לסרטונים קיבלנו תימלול המערכים.

 • המערכת ההורמונלית וההיפותלמוס
 • מתח ומוח וציר ה- HPA
 • מתח והשפעתו על המוח
 • תזמורת מוחית - לנגן ביחד
 • ויסות והתקשרות, (פרופ' מיקולינסר)
 • סגנון רגשי: אינטואיציה חברתית
 • המוח העוברי
 • מילדות לבגרות
 • הכל מתחיל בסינפסה
 • סגנון רגשי: חוסן
 • נוירוני המראה (דן סיגל)
 • כנס מוקלט של דן סיגל באירוח מרכז סגול למוח ותודעה

בנוסף מפגשים מוקלטים עם בוגרים שאומצו, ביניהם: גילעד יעקבזן, רונית קרצנר, נטע סימן-טוב ואחרים.

מפגשים שהתקיימו (בעריכה ויועלו בקרוב): משפחות מעורבות | משפחות צבעוניות | תרפיית המפגש הורה-ילד | תזונה נפשית | גשר אל מערכת החינוך | המסע הרגשי המטלטל להורות | טראומה והשפעתה על המוח

לאחר התשלום תקבלו:

מייל הסבר > פתיחת משתמש > גישה לשיעורים
  שאלון מיקוד, Ebook לכם ולשותפים.
הזמנות למפגשי הוידאו עם אורחים מומחים.

"שרונה יקרה, אני יוצאת מחוזקת, מחוזקת מעצם היותי אמא ואשת טיפול, עבורי הסדנה שהנחית היתה כמו הדהוד לאהבה פשוטה ומדהימה שהיא המקור והבסיס להכל לפחות בתפיסה שלי. אהבה כריפוי. אהבה שבונה את הביטחון העצמי ומאפשרת לא לפחד ולהיות בנוכחות מלאה. אהבה שבונה אמון ועולמות. את מעוררת השראה."

ארנה
פסיכותראפיסטית, סטודנטית לתואר שני בפקולטה לבריאות ורווחה, אוני' חיפה. יולי 2018

בתשלום אחד: 1,497 ש"ח בלבד Bit  ל 0522-941146 ניתן גם: העברה בנקאית | PayPal

shadow-ornament

166.50 ש"ח * עד 12 תשלומים
1,998 ש"ח

אחריות: עד 14 יום מההרשמה ניתן להפסיק המנוי ולקבל כספיכם חזרה (למעט דמי ההרשמה 10%). לפי הסכם ההשתתפות במועדון.

מתלבטים?

למידה דיגיטלית מעלה חששות? באתר הנחיות וסיורים וירטואליים להתמצאות קלה. במפגשים תוכלו להיות מעורבים או לשמור על אנונימיות.
לא די שאני אהיה בקיא/ה! כדי ליצור מערך שותפים - תקבלו 2 עותקי eBook: לכם, לתרפיסטית, מחנכת או בני המשפחה הרחבה. חשוב שנמשיך לגלות אמונה והבנה כלפי ילדינו ונדע איך לגייס לעצמנו תמיכה בעיקר במציאות רגישה.
מרתיע לקרוא על טראומה  אכן מכאיב לדעת שלא היינו שם כדי לעזור כשילדנו היו חסרי אונים. התהליך יאפשר לכם להיות בהירים יותר עם הילדים מה שיקל ויחבר.
הכל דבש "אצלינו הכל טוב!" איזה יופי! יש סגנונות התנהגות שונים בקרב ילדים שעברו ניתוק: יש הזועמים את הכאב ויש שמבעבעים בתוכם.
אין לי זמן! כדי לייצר שינוי, די להקדיש כ-15 דקות בשבוע לצפיה/ הקשבה להדרכות ודקה מדי יום לתירגול. במהלך השנה ייערכו עשרה מפגשי וידאו (בהודעה מראש). בקבוצת הוואטספ תקבלו חיזוקים והעשרה במהלך שבוע. זה באמת אפשרי!
בואו, סמסו או התקשרו ונקבע שיחה/ פגישה אישית:
שרונה דוכנה, 0522-941146, דוא"ל Programs@AdoptionWisdom.com

"התחלתי להשתמש ב'נוכחות מלאה' כשאני מרגישה שאני נכנסת למתח עצום עד כדי התקף חרדה. בפעם הראשונה שחשבתי לתת לזה הזדמנות, התרחש קסם. אין לך מושג איזה מהפך זה עבורי בתיפקוד שלי כאמא"

יפית
יחידנית, אימצה ילד, כיום מתבגר