חיטה - מסר ביכורים #1

הבסיס לקשר בטוח: מגע חם, שפת גוף רגועה

החיטה מסמלת את הבסיס: המגע החום והקירבה. הקשר האינושי שהוכח מחקרית לולא הוא התינוק עלול למות מ'רעב' רגשי.

"כולנו זקוקים לחסד, כולנו זקוקים למגע." נתן זך

ההמלצות המעשיות שלנו:

יצירת אמון וקירבה דרך כפות הרגליים, דלית נויהאוז

בסרטון: "עבודת שורשים". כפות הרגליים, המקום בו הכל מתחיל...וממשיך. דלית נויהאוז, מורה לדרך. רפלקסולוגית בכירה, מעל עשרים שנות ניסיון בעבודת רגליים. בונה ומחזקת ומחברת חיבורים באהבה וברצון. "למה שלא תלך יחף".

איזון ויסות חושי דרך חשיפה מגוונת, אורלי דרור

בסרטון: אורלי דרור - מאבחנת ומטפלת בבעיות תפקוד, בעיות קשב וריכוז וקשיים בוויסות-חושי לפי הגישה הנוירו-התפתחותית-תפקודית. בעלת ותק בעבודה עם ילדים ומשפחותיהם. מנחה צוותי חינוך-מרצה בפיסג"ה, מכשירה פסיכולוגים בתחום הוויסות החושי ועובדת בבתי ספר וגנים כדי לסייע בתחום זה.

"שבעת המינים בהם התברכה ארץ האומנה" מסר #1

התקשורת של תינוק עם אימו מתקיימת בעיקר דרך שפת הגוף: מבט-קשר עין, מגע אמיץ קרוב ללב, הקשבה לדופק המוכר, חום הגוף, הריח, המילמולים, האמבטיה המפנקת, בועות הסבון, הצחוקים, ריחות התבשילים והתפעלות רבה מכל התקדמות של התינוק. הפעוט זוכה למשוב ולתגובה. לכך מתווספים השקט והרוגע כל אלו עוטפים תינוק שנולד להורים בעלי מסוגלות הורית. ילדים שנגרעו מהם גירויים חושיים חיוביים ובניגוד לכך הוצפו בגירויים חושיים שליליים: ריח של אלכוהול, מחסור באוכל, קולות רמים, מגע גוף אלים כוחני ומאיים, חוסר יכולת של ההורים להכיל את הצרכים של הילד ובכלל לראותו מפתחים בקרב רבים מילדי האומנה ויסות חושי לא מאוזן.
כמו כן ידוע שמערכת ההישרדות במוח המנוהלת ע"י מספר איזורים ביניהם האמיגדלה (מערכת ההתראה) מגיבה במיוחד לפנים. פנים כועסות, עצובות ומאיימות יעוררו את תגובות הסטרס של כל אדם ושל פעוט במיוחד.

התינוק והילד יהפכו לרגישים במיוחד להרמת קול גם אם היא בעוצמה מינורית, לריחות, לשינויים טמפרטורה, למשקל השמיכה ולפרצופים שתעשו שיתפרשו על ידיהם כזילזול. אפילו אם תעזו להאינח הילד עשוי להיפגע ולהגיב לכך בעוצמות. כל ניע וזיע עלול להוות טריגר ולהתפרש כאיום ומכאן תיתכן הסלמה.

קיבלתם המסר מחברים?
תרצו להצטרף ולקבל הדרכות במתנה להורי אומנה? הקליקו כאן: