חיפוש

8 מפתחות הקסם למען תלמידים עם FASD

8 מפתחות הקסם:
פיתוח התערבויות מוצלחות למען תלמידים עם FAS

התערבות מוצלחת

מאמר מתורגם – חשוב להורים, למעסיקים ולכל מי שאימוץ

ובמיוחד תיסמונת אלכוהול עוברי נוגע בו.

Deb Evensen

Deb Evensen

Developed by Deb Evensen and Jan Lutke 1997

FAS ALASKA מתוך  http://fasalaska.com/8keys.html

תירגום: gaby Mitrani  גבי מיטרני,  email: Gabymit1960@gmail.com

אימא לילד מאומץ פאס FASD

למרות שאין המלצות “על פי הספר” לעבודה עם תלמידים עם FAS, יש אסטרטגיות שעובדות ואלה מבוססות על הקווים המנחים הבאים:

1. קונקרטי / מוחשי

תלמידים עם FAS מצליחים כאשר הורים ומורים מדברים אליהם במונחים קונקרטיים, לא משתמשים במילים עם משמעויות כפולות, ניבים וביטויים וזאת בגלל שההבנה החברתית-רגשית שלהם היא הרבה מתחת לגיל הכרונולוגי שלהם.

2. עקביות

בגלל הקושי של תלמידים עם FAS להכליל למידה ממצב אחד למשנהו, הם יפעלו טוב יותר בסביבה עם מעט שינויים. יש להשתדל כי מורים והורים ידברו בשפה דומה. להשתמש באותן מילות מפתח.

3. חזרה

לתלמידים עם FAS בעיות כרוניות בזיכרון לטווח קצר; הם שוכחים דברים שהם רוצים לזכור, כמו גם מידע שכבר למדו ושמרו לתקופה. על מנת שמשהו יישמר בזכרון לטווח ארוך, יש לחזור וללמדו פעם אחר פעם.

4. שגרתי

שגרה יציבה שאינה משתנה מיום ליום תסייע בהקלה על תלמידים עם FAS לדעת למה לצפות דבר שיסייע בהפחתת החרדה שלהם ותאפשר למידה.

5. פשטות

זכור להעביר מידע (שיטת KISS) קצר וקולע. תלמידים עם FAS בקלות סובלים בקלות מגירוי יתר, דבר שמוביל ל”סגירת תריסים” “כיבוי” (תירגום שלי), בנקודה שבה מידע לא יותר יכול להיטמע יותר. לכן, סביבה פשוטה היא הבסיס לתכנית בית-ספרית אפקטיבית.

6. ספציפיים

יש לומר בדיוק למה אתה מתכוון. לתלמידים עם FAS יש קושי עם הפשטות, הכללות והם לא להיות מסוגלים “למלא את החסר” כאשר נותנים כיוון כללי. יש להגיד להם צעד אחר צעד מה לעשות, תוך פיתוח דפוסי הרגל מתאימים.

7. מבנה

מבנה הוא “הדבק” שהופך את העולם הגיוני לתלמיד עם FAS. אם דבק זה נלקח ממנו, הקירות נופלים! תלמיד עם FAS יגיע להשגים ויהיה מוצלח כי עולמו מספק את המבנה המתאים עבורו כבסיס קבוע.

8. פיקוח

בגלל האתגרים הקוגניטיביים, תלמידים עם FAS מביאים תמימות למצבים בחיי היומיום. הם זקוקים להשגחה מתמדת, כמו עם ילדים צעירים הרבה יותר, תוך פיתוח דפוסי הרגלים של התנהגות מתאימה.

You may also like...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *