שת"פ עם מערכת הרווחה

סמינרים למינהל לשירותים חברתיים ברשויות המקומיות

Play Video about טראומה היקשרות ושיקום מקרי בוחן באימוץ ובאומנה מצגת לעיריית תל אביב

תודה מיוחדת לכוורת, חממת המיזמים החברתיים חדשניים בראשות ג’וינט ישראל וקרנות הביטוח הלאומי על הליווי המתמשך ועל הבמה בסמינר לעו”סים מנהלים במינהל לשירותים חברתיים בעיריית תל אביב. לעיל הקלטת המפגש: טראומת היקשרות ושיקום, מקרי בוחן באימוץ ובאומנה בגישה אפקטיבית במיקוד על ילדים ונוער בסיכון. בהנחיית: שרונה דוכנה.

הסמינר: טראומת היקשרות ושיקום, מקרי בוחן באימוץ ובאומנה

תוצאה: עובדים סוציאליים ברשות המקומית, במשרדי הממשלה, במסגרות חוץ בייתיות, בארגונים ובעמותות ירחיבו את ארגש הכלים וידייקו את הגישה המקצועית. מרחב המענים יגדל והדרך לשינוי מצבי משבר תהפוך להיות אפשרית וישימה בקלות יחסית.
פירוט
:
הצגת מקרי בוחן של משפחות בליווי. בסמינר ביוני 2022 הצגתי משפחה שאימצה בן ומשפחה שניה שאימצה בת. שני הילדים בגילאי ההתבגרות. הצגתי את הילדים על חוזקותיהם והקשיים שלהם ואיך הפכנו בעזרת מודל העבודה המוצג כאן את האתגרים לכור היתוך הקשר של הילד עם סביבתו האוהבת וחומלת. האירוע התקיים מול 20 אנשי ונשות מפתח ממינהל השירותים החברתיים בעיריית תל אביב.
בשני המקרים שהצגתי יש גלים של שיגרה וגלים לא צפויים ולא רצויים. בשני מקרים הצלחנו להוריד דרמטית את עוצמות הקיצון.

טראומת ההיקשרות מייצרת בגוף (כמו כל אירוע קיצון) מצב של מתח יתר עד כדי הרעלה של קורטיזול (פוגע ביכולת הניהול של האונה הקדמית במוח). מתרחשים תהליכים נוספים והחוויה היא – פחד FEAR. מטרת התהליך שאני מנהלת עם ההורים והצוות המקצועי (של המשפחה) היא יצירת חוויה מתמשכת של רוגע, פחות טריגרים, יותר תשומת לב לדגלים המונפים עי הילד ויכולת לנהל את האירוע כולל תגובה מושהית וכמובן כמה שניתן במהירות לשוב לשגרה נורמטיבית (אם בכלל יש כזה דבר). אנחנו מלמדים את ההורים ואת המעגל המקיף את הקשר איך למרות לקות ההיקשרות (של הילד ולפעמים גם שלנו) ניתן ליצור קשר בטוח. האם הדברים תמיד עובדים? לא!

הרעיון הוא לייצר מספיק ביטחון בקרב ההורה שידע מה לעשות ומה ‘לא לעשות’ גם כשהדברים מתפרקים. התפרקות היא דפוס הפעולה האוטומטי של הילדים שלנו (בין אם מדובר בפירוק פיזי או נפשי) וחלק מתפקידנו הוא לייצר דפוסים חדשים ברמה הפיזית (נוירלוגית וכימית), מנטלית והתנהגותית. לסיכום, התנהגות היא תוצאה של חוויה פנימית ולכן כדי להשפיע על התנהגות עלינו ראשית לייצר חוויה פיזיולוגית שונה. ההתנהגות ‘רק’ תושפע ותגיב לתהליכים הפנימיים.

(נערך 20.6.22)

משובים עובדי רווחה

ליווי משפחות בשיתוף צוותי הרווחה

מודל מתנה לעבודה רב מקצועית טראומה היקשורת

במקרים מורכבים ובמצבי סיכון וקיצון בקרב משפחות אימוץ ואומנה אנו ממליצים להורים לפנות לאגף הרווחה ברשות המקומית. במקרה של משפחות אומנה נציע להיעזר במנחת האומנה. העבודה שלנו עם צוותי הרווחה – העובדים הסוציאליים, צוותי הטיפול והחינוך מניבה תוצאות טובות מאד. עבודה נכונה מסבה רוגע פנימי להורה ואוירה שלווה יותר בבית. אנו מסייעים לעו”סים ולמנחות האומנה (המעוניינות) ללמוד באופן מעמיק את הגישה שלנו המותאמת למודלים המקצועיים המקובלים בעולם בכל הנוגע לנוירולוגיה של ההיקשרות ולניהול נכון של מצבי משבר ואף מניעתם. אנו פועלים בכדי שגורמי הרווחה יעניקו למשפחה תמיכה בתוך הקהילה, למשל חונכות במשך 5-10 שעות שבועיות וזאת בעדיפות על פני הוצאת הילד מהבית.
הקשר שלנו עם קצינות הנוער במשטרה מבוסס אמון הדדי ומחולל תוצאות: הפחתה משמעותית בהתנהגויות קיצון. צוותי הרווחה והחוק משתפים אותנו שנעזרו בכלים עבור משפחתם ולמען ילדים החווים מתחים בגין משברים לאור גירושי הורים, מעברים, חרדות לאור בידודי הקורונה ועוד.