סיפור המיזם ב-7 פרקים

לקראת סיומה של 2016 הגיעה עת סיכום ביניים. לקראת 2017 הגיעה עת חדשות. בחרתי זאת בדרכי היצירתית לבטא את סיפורי בדרך המילים והקול. זה לא הכל. ובעוד מס’ שעות תיערך השקה לתוכנית נפלאה מיוחדת במינה לקהילה. הסיפור שיוגש כאן הינו בן 8 פרקים שיעלו בהדרגה.
“מיזם האימוץ, הוא מפעל חברתי מרגש ומשפיע. אודה לכם על כל סיוע במינוף הפרויקט. אם “אימוץ” הוא נושא הנוגע בליבכם אני מזמינה אתכם להירשם ולהצטרף למיזם האימוץ.” תודה שרונה דוכנה, מייסדת מיזם האימוץ

רוצים לסייע במינוף הפרויקט? הקליקו להרשמה

פרק א’ – הפאזל

וודי אלן השוויץ שהצליח להרכיב פאזל ב-4 שעות, למרות שעל הקופסא היה רשום 5+.

אחרי שהפכתי לאמא הרגשתי שיש עוד משהו משמעותי שכדאי שאבין. משהו שאני צריכה לעשות אחרת ולא מצליחה.

הרגשתי שאני בונה פאזל ומדי פעם מצליחה למצוא חתיכות שמתחברות. אך עדיין ליוותה אותי התחושה שהתמונה הגדולה לא ברורה לי, כי פשוט חסרות לי המון חתיכות. והיו חתיכות בפאזל שהפינה שלהם היתה מכאיבה. מאד.

בזכות התחושה הזו התחיל ההיגוי של מיזם האימוץ. ובמקביל אליו ההורות שלי השתבחה (לפחות לתחושתי וזה הרבה מאד).

פרק ב’ – המטוס ממריא

יש פרויקטים שכדי להרים אותם צריך לעצור הכל.
כלומר, לעצור כל מה שלא קשור. ולהיות בקשר עם מי שעוזר בת’אכלס פיזית ואנרגטית. ולהימנע ממי שלא מאמין.

כשמטוס רוצה להתרומם באוויר הוא מפעיל מנועים בטורבו. אפילו הדיילים שהם צוות הטיסה, יושבים חגורים ולא מפריעים. הנוסעים מתרגשים. מגדל הפיקוח מכוון. זוכרים את הצלילים הרועמים?
כך זה מרגיש. שיא האקשן.

לפני שנתיים הקמתי את מיזם האימוץ. מפעל חברתי אינטרנטי המנגיש את הידע המתקדם בעולם.

אני רוצה לספר לכם איך הכל התחיל. לפני עשור כשהפכתי לאם היו לי הרבה דילמות. מה שגרם לי לחפש אחר מרכז מוביל בתחום האימוץ נגיש 24/7 ומכל מקום. מרכז שיוכל לסייע לנו ולצוות העוטף שסביבנו: משפחה, חברים, מורים, מטפלים וקהילה. חיפשתי מרכז אחד שיוכל ללוות אותנו לאורך שנים.

לא מצאתי  !
פרק ג’ – לפני 7 שנים

…אז פניתי בהצעה לכל הגופים הרלוונטיים בארץ.
משרד הרווחה, משרד החינוך, עמותות. הגשתי תכניות עבודה, תקציבים הכל.

הגעתי לכנסים מקצועיים עם חצובה ומצלמה…תיעדתי..שיהיה חומר לטובת כולם.

השתתפתי בהאקתון שיזם אסקו – מרכז לעסקים חברתיים יחד עם סטאר טאו מרכז היזמות של אונ’ ת”א. נפגשתי עם יזמים מצליחים.
והבנתי שזהו חסל סדר מצגות אני פשוט צריכה להרים את הפרויקט הזה ולהמריא.

אז כמו שנהגתי לפני שנים רבות עם “הרמוני” ארגון שהקמתי לפני 18 שנים. גם הפעם התישבתי מול המחשב. דימיינתי, כתבתי “מה ראיתי בעייני רוחי” ו…התחלתי לעבוד.  כך נולד הבלוג RealMummy.com ב-2012

אז יש נשים שאוהבות לקנות לעצמן נעליים ואני מעדיפה דומיינים.

כך קם ב-2014 מיזם האימוץ AdoptionWisdom.com מרכז ההדרכה האינטרנטי של הקהילה.

פניתי למומחים בארץ ובעולם קיבלתי חומרים מרתקים: ספרים, וידאו, מצגות. מלאכת התירגום החלה.

שוחחתי עם הורים שאימצו, בוגרים שאומצו ואנשי טיפול. ערכתי סקרים. ולמדתי שלא נכון לשאול אנשים לדעתם, אלא לבחון בשטח מה באמת מעניין אותם ובמה הם מוכנים להשקיע וללמוד כמה הם מוכנים להתמסר לתהליך הלמידה. אבל הפרק הזו הוא כבר לשיעור על יזמות.

הרבה מהתוצאות של העשייה אתם מוזמנים לראות באתר Adoptionwisdom, ובערוץ היו טיוב שלנו. זו לא תוכנית תיאורתית. זה משהו שקורה כבר שנתיים. כולל ניוזלטר עשיר שיוצא אחת לתקופה.

החומרים נגישים לכולם ומרביתם מוצעים בחינם. הקיץ נוסף הקורס “אימוץ-מה שעליך לדעת”. הקורס סוקר 9 עקרונות חשובים שיכולים לסייע מאד לכל משפחה מאמצת.

בהמשך הפקנו ספרון-כיס שחולק במתנה למעל 150 איש. בערוץ היו-טיוב התפרסמו עשרות סרטונים רובם חשופים לכל הציבור אחרים נגישים למשתתפי הקורסים. באתר התפרסמו עשרות פוסטים המציגים גישות וארגז כלים מטעם מומחים בארץ ובעולם. תהליך השיחות עם ארגוני מפתח ושתפים נכנס למסלולי עבודה פרקטית. אני מודה לבוגרים שאומצו שמסייעים לי רבות בחשיבה, בהבנה ובתמיכה. תודה להורים שאימצו המעניקים אמון ומסייעים כל אחד עפ יכולתו – מה בתירגום ומי בפיתוח הפרויקט כל אחד כמיטב יכולתו. תודתי לאנשי מקצוע בארץ ובחול (תמונות). המובילים ביניהם

ד”ר ברנדה מקרייט, בריאן פוסט, אדם פרטמן, דן סיגל ורבים נוספים. כעת אנו עומדים בפני השקת תוכנית רב תחומית חדשה למשפחות “בית רגוע 2017”.

 

פרק ד’: ממש במקרה

סיפור ההיכרות של עם ד”ר מקרייט ואיך השקנו את הקורס האינטרנטי זה סיפור לסדנת היזמות שאקיים. אז

ביוני 2016 יחד עם ד”ר ברנדה מקרייט פסיכולוגית קלינית מקנדה, מובילה בתחום, אם מאמצת השקנו את הקורס האינטרנטי הראשון בישראל. הקורס נוגע באומץ רב בכאב ומה נכון לעשות או לא נכון לעשות מבחינת ההורים ואנשי מקצוע.

גם אני מחוייבת לתהליכי הלמידה והשיפור. ומשתדלת להיות תלמידה טובה וליישם את מה שאני לומדת. לעיתים אני זקוקה למועד ב’ ואפילו ג’.

ההדרכות מתחום מדעי המוח שמוצגות באתר הלמידה כוללות ידע על התפתחות המוח, נוירוביולוגיה, הורמונים וכיצד סטרס משפיע על המוח. הדרכות אלו פותחו במרכז סגול למוח ותודעה ומתבססות כמובן גם על עבודתם של חוקרי מוח רבים מרחבי העולם. מרכז סגול פועל מתוך בית ספר ברוך איבצ’ר לפסיכולוגיה, המרכז הבינתחומי הרצליה. מרכז סגול מסייע למיזם האימוץ גם באבטחת האיכות של הידע המקצועי שמועבר בהדרכות מטעם מומחים אחרים ומתייחסות לתפקודי המוח.

פרק ה’ הוקרת תודה

רגע לפני שהשנה המדהימה הזו מסתיימת.

אין לי מילים לתאר את התמיכה של המשפחה שלנו ומעגל החברים שמאפשרים לי להיות הורה מוביל ומשפיע. לולא אתם כלום לא היה קורה. אדם פרטמן מנהיג Ncap ארגון מומחה בתחום ומחבר הספר Adoption Nation
אומר שלא נכון לציין את מספר המאומצים, אלא את סהכ המעגלים הנמצאים בקשר עם הורים ביולוגיים, הורים מאמצים, ילדים ובוגרים שאומצו. בישראל בה התקיימו כ- 16,000 אימוצים. אם אהיה זהירה ואומר שאם מונים את סך האנשים מהמשפחה, החינוך הטיפול והקהילה מגיעים לפחות 50 איש הנמצאים בקשר עם קהילת האימוץ מגיעים למעגל עצום של 900 אלף איש שחשוב שיבינו אימוץ לפחות ברמה הבסיסית.

פרק ו’: אש לילה

כשהייתי בנוער העובד השתתפתי באש לילה. אתם יודעים מגיעים לשדה חשוך וצריך לעבור שביל שמצידו אורבות סכנות. המדריך הוביל את הקבוצה עד לנ.צ. מסויים ונעצר. כל אחד לגם מהמימייה ואז המדריך שאל: “מי מוכן להיות הראשון לעבור את השביל?”. זינקתי ראשונה. אולי פחדתי ורציתי לגמור עם זה. אולי לא רציתי להשאר עם הקבוצה מאחור ולהתערבב בפחדים שלהם.

אז אש לילה ואתגרים מסוג זה לא ממש מרתיעים אותי. מה שכן מפחיד אותי בחיים זה להחמיץ הזדמנויות לגדול ולהשפיע.

החמצה היא כשיש לנו הזדמנות מאד גדולה לעשות שינוי בתפיסה, בהתנהגות, בחוויית החיים. את זה לדעתי ממש חבל להחמיץ.
כך בהורות ובהורות מאמצת בוודאי. אם “אימוץ” הוא נושא הנוגע בליבכם אני מזמינה אתכם להירשם ולהצטרף למיזם האימוץ.

פרק ז’: תשתדלי קצת יותר

אם תשאלו את הנער הוא יאמר לכם שהבקשה העיקרית שלו ממני: “אמא, תשתדלי קצת יותר בבישולים”. אז כשאני מבשלת אורז אני עוברת עם הלפטופ למטבח. אבל זה גם לא עזר והאורז נשרף. שיתפתי ברשת באפיזודה החוזרת ונשנית עם האורז, ניסיתי לבטא עד כמה העבודה שלי מרתקת עד כדי שהאורז נשכח וגם ריח חרוך לא מסיח את תשומת ליבי. בתמורה קיבלתי המון אהבה בצורה של “מתכון מנצח לאורז משגע”. “מתכון פצצה לאורז השנה”. “מתכון סוף הדרך ל…מבשלת המתחילה”. אז זהו שבהקשר של אנשים, ילדים ואימוץ – אין מתכונים. פשוט יש עקרונות שכדאי מאד להבין. לרווחת הילד, המשפחה והקהילה כולה. המיזם הינו מפעל חברתי מרגש השואף להשפיע ולחולל שינוי בתחום מורכב זה. נשמח בעזרתך להצליח במשימה ולסייע בכל יום למשפחה אחת נוספת.

אם “אימוץ” הוא נושא הנוגע בלבכם אני מזמינה אתכם להירשם ולהצטרף למיזם האימוץ.

You may also like...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *