חיפוש

התמכרות – לא מה שחשבתם עם ד”ר גאבור מאטה

האם אתם מכורים?

במקרים רבים התשובה האוטומטית שלכם תהיה: “לא”!!! אולי כי אתם מניחים שהתמכרות היא לחומרים משני תודעה. כאשר נבין למה אנחנו בעצמנו מכורים, נצליח להבין קצת יותר את הילדים שלנו באומנה וילדים שהגיעו אלינו דרך אימוץ. גם אם אתם או הילדים אינם מכורים לאינטרנט, סמים או אלכוהול ואינם פוגעים בעצמם אתם עשויים למצוא את המאמר כבעל ערך.

הערה: הטיפים שלהלן הן מתוך ניסיון רב שנים. הדברים שנכתבים תורגלו ובוצעו בהצלחה ע”י הורים רבים. יחד עם זאת מדובר בהמלצה בלבד.

תמצית: אנחנו במיזם אוהבים את DR. Gabor Mate ד”ר גאבור מאטה, רופא יהודי קנדי. מומחה עולמי שלא מפחד לשתף בהתמכרויות שלו עצמו לעבודתו ולקניות (מכור לרכישת מוזיקה קלאסית). נולד בבודאפסט וחווה אירועים של נטישה (לפרק זמן קצר). ד”ר גאבור מתמחה בהתמכרויות, טראומה, התפתחות ילדים, והקשר בין מתח למחלות כולל סרטן ומחלות אוטואימוניות, הפרעת קשב ועוד. הוא סופר של מספר ספרים שכתב בעצמו או בשותפות, מרצה מבוקש בכנסים ברחבי העולם. גישתו לטיפול בהתמכרויות מתמקדת בטראומה שסבלו מטופליו. מרתק ומחכים להקשיב לו. את משנתו שזרנו בגישה שפיתחנו במיזם ועל כך תודתנו.
לפניכם, סיכום של קטע מתוך וובינאר בו השתתף. הוידאו להלן.

שלב א': סיכום הסרטון 90% מהאנשים מכורים והשאר משקרים לעצמם.

 1. הוובינאר נערך ע”י How to Academy Mindset ומתבסס על ספרו של גאבור שזכה להוקרה רבה:
  “In the Realm of Hungry Ghosts: Close Encounters with Addiction”
  .

 2. מקור המילה התמכרות Addiction היא עבדות. רבים נוטים לחשוב שמדובר בהתמכרות לאלכוהול וסמים, נכון אך לא רק. התמכרות היא כל דבר שאנו משתעבדים לו. האם יש משהו טוב בעבדות? לא, אין!

 3. ההגדרה של גאבור להתמכרות: תהליך מורכב המתבטא בכל התנהגות בה אדם מוצא הנאה, עונג זמני (יש לכך ביטוי הורמונלי) שגורר נזקים. האדם סובל מהשלכות ומכך שאינו מסוגל לעצור את התהליך שהופך בטווח הארוך להרסני.
  אין במסר זה שום אמירה על סמים, אלא לכל התנהגות אינושית המוגדרת כמו למשל: אכילה, קניות, הימורים, פגיעה עצמית, בולמיה, עבודה, ספורט, פונוגרפיה, התמכרות למין, משחקי אינטרנט, גלישה באינטנרט. כל דבר.

 4. לאור ההגדרה, לו הייתי שואל את הקהל: “מי מכור?” 90% היו מצביעים ושאר 10% רובם משקרים לעצמם או לא מכירים את עצמם טוב מספיק. התמכרות נפוצה ביותר בחברה שלנו.

 5. אם אין נזק שלילי אז לא מדובר בהתמכרות. אם אין השלכות הרסניות, מדובר בתשוקה. לא ניתן שגורם חיצוני יעריך מבחוץ, אלא מדובר בבחינה בהקשר למערכת הפנימית. למשל, מוסיקה קלאסית היא דבר נהדר. ההתמכרות שלי היתה לקניות והייתי צריך ללכת אחורה כדי לחקור ולעזור לעצמי. מה עוד שלרוב הדיסקים שרכשתי לא הקשבתי. הקניות היו כרוכות בהוצאה של הרבה מאד אלפי ש”ח בשבוע וגררו לשקרים, נטישה שלי את משפחתי ועבודתי. אהבתי מוסיקה קלאסית אינה הבעיה. הבעיה היא מערכת היחסים שלי עם נושא הקניות כמו גם לעבודה (שגם אליה היה מכור). בין אם ההתנהגות נעשית במודע או לא מדובר בהתמכרות.

 6. פעמים רבות אנשים לא מודעים לנזק של ההתמכרות למשל לספורט: הם אינם מודעים להשלכה על מערכות היחסים שלהם עם אנשים או עם עצמם ועל כך שהספורט הוא תחליף במקום להתמודד עם החרדות שלהם. לעיתים אנשים חווים קשיים ואז ניתן להתייחס לפעילות מסייעת בתשוקה או כהתמכרות ואלו שני דברים לגמרי שונים.

 7. גאבור מתייחס לכך שהתמכרות להרואין יכולה להיות פחות הרסנית מאשר התמכרות לניקוטין או לאלכוהול. הבעיה היא ההתמשכות של התהליך. יש הבדל בין אלו שחייהם בסכנה ברורה ואחרים שנדמה להם שחייהם אינם בסכנה, אך למעשה חיים בהכחשה. לכך נוספות תחושות של בושה ואשמה.

 8. בהיבט הנוירופיזיולוגי – מבחינת המוח: התמכרות עלולה להיות לכל דבר לא משנה למה, במוח זה יראה אותו דבר. זהו תהליך אוניברסלי עם יעדים שונים או ניראות שונה.

 9. המראיינת: למה אנשים רואים בהתמכרות לסמים מאד שונה מהתמכרות לסיגריות או לאלכוהול? גאבור: מבחינה רפואית אנשים אחרי 20 שנה דוקא אלו עם ההירואין (בצריכה ללא מנת יתר) בהשוואה למכורים לסיגריות ולאלכוהול נראה בקרב שני הסוגים האחרונים יותר מחלות, נכויות ומוות. זו סוגיה תרבותית וגם אינטרס של בעלי הון שמשקרים על ההשפעה של המוצרים. יש להם עוצמה.

 10. המראיינת: יש אמירה (שגויה): שמתמכרים יכולים ‘לבחור’, כאילו אם לא מצלחים להיגמל ההתמכרות היא באשמתם, כאילו הם יכולים לשנות את חייהם. אתה אומר זו לא מחלה ולא גנים ולא ניתן להיגמל דרך בחירה והחלטה. גאבור: אני לא אומר שאנשים לא יכולים להשתנות. אני טוען מניסיון אישי וכמטפל שאיך שמטפלים כיום במכורים אלו התנאים הגרועים ביותר לגמילה ולריפוי: ניתוק והפעלת חוק להרחקה. אם באמת רוצים שחייהם של מכורים ישתנו, צריך להבין שרק מעטים יכולים לעשות זאת מתוך בחירה מידיית. אני עצמי מוקף חברים משפחה, אני שייך למעמד בינוני, מומחה נחשב עולמי ולא יכולתי לבד בכוחותי שלי בבת אחת לשנות מסלול.

 11. התמכרות היא דינמיקה כפי שתארתי לעיל. צריך לשאול: האם יש להם דפוס התמכרות בחיים? כיום או בעבר. תחביב אינו התמכרות.

 12. גאבור: אל תגידו לי לאיזה חומרים אתם מתמכרים, אלא מה אתם מקבלים מההתמכרות: הקלה מכאב, בריחה ממציאות, עונג, תחושת שליטה, קשר עם אנשים, תחושת משמעות.

 13. השאלה כעת: האם אלו דברים טובים או רעים?  דברים ‘טובים’ מתרחשים בעקבות התמכרות: הקלה על מתח/ חרדה, שקט בראש. הם כולם בבסיס מתכונות של כאב רגשי. ההתמכרות אינה הבעיה הראשונית, התמכרות היא ניסיון לפתור סבל אינושי.

 14. השאלה אינה מדוע (מאיזה גורם נובעת) ההתמכרות, אלא מה במקור גרם לסבל/ לכאב? כשמתבוננים בכאב לא בודקים גנים בזמן ניתוק, מוח בזמן ניתוק ובטח לא ‘בחירות’ כי אף אחד לא בוחר להיות בכאב. לכן טיפול דרך הפרדה של מכורים מהחברה לא תעזור. להיפך.

 15. צריך להתבונן בחיים שלהם/ שלנו. משהו ראשוני קרה שם שהוביל לחרדה, כאב רגשי, ניתוק, חוסר יכולת להינות, איבוד שליטה. משהו משמעותי אירע והדבר הזה קשור לחוויה של האנשים בחיים עוד טרום הלידה, כלומר עוד משלב העובּרות.

הוידאו שכאן להלן הינו קטע מתוך וובינאר שלם.

פיתחנו תכנית ליווי משפחתית-אישית המובילה לתוצאות. התכנית סייעה בהצלחה לעשרות רבות של משפחות. מוזמנים לצפות בחומרים הנוספים שכאן ולקבוע עמי פגישת היכרות, ללא מחוייבות וללא עלות.

שלב ב': סרטונים ללימוד ולתירגול

הסרטונים הינם קטעים נבחרים מתוך קורסים קבוצתיים או מתוך תכנית ליווי אישית להורים. הסרטונים עברו עריכה.

90% מהאנשים מכורים, 10% משקרים לעצמם, ד"ר גאבור מטה

באחת הקבוצות שאני מנהלת ההורים שואלים לעיתים על פגיעה עצמית והתנהגויות מורכבות אחרות. ניתן להתבונן בפגיעה עצמית כדרך למסך/ לעמעם או להפיג כאב/ סבל לזמן קצר. בשיחה ד”ר מאטה מתמקד במהות ההתמכרות ובכך שניתוק והרחקה אינם הדרך לריפוי. 0:00 התחלה | 2:45 הגדרה להתמכרות | 7:47 מבט אוניברסלי להתמכרות | 10:11 באיזה אופן החברה רואה התמכרות | 13:16 ההכחשה | 15:37 הדפוסים | 16:52 השאלה החשובה

פול סאנדרלאנד

אימוץ והתמכרות, פול סנדרלנד

ההרצאה שופכת אור על הקשיים שחווים אנשים אשר אומצו בילדותם, המתמודדים עם  תלות באלכוהול, או הפרעות אכילה, או התמכרות לסמים, מין ואהבה, או הימורים וכד’. ההרצאה עשויה לספק תובנה כיצד ניתן להשתחרר מבעיה בריאותית-התנהגותית זו.

ההשערה היא שפצע האימוץ הוא חזק ומתמשך במיוחד, מכיוון שמדובר בטראומה טרום מילולית המאוחסנת במערכות זיכרון מרומזות ולא בזיכרון מפורש. תמצית ההרצאה והוידאו המקורי.

מתוך הפייסבוק

מתוך פרופיל הפייסבוק שלי:

אפשר לשתף את המאמר בדרך הנוחה לך:

הצטרפו ל'ליבת הבית'
וקבלו סרטונים ופעילויות

ההרשמה מהווה הסכמה לקבלת דיוורי תוכן ופרסום מטעם האתר. תמיד נשמור על הפרטיות שלך. לאחר מילוי הטופס, אנא וודאו שאכן הגיע מייל מאיתנו. 

לקריאת מאמרים נוספים במגוון נושאים:

התמכרות – לא מה שחשבתם עם ד”ר גאבור מאטה

מדריך להורדה במתנה:

הורים משתפים:

קריטי שהורים שאימצו ילדים יזכו לליווי מדויק מותאם למטרות ולצרכים. פיתחנו גישה מוכחת תוצאות להפחתת מצבי משבר וליצירת קשר בטוח.

חווים מצבי משבר ורוצים קשר בטוח?

פוסטים אחרונים: