חיפוש

פוטותרפיה באימוץ ילדים גדולים

האמירה כי תמונה אחת שווה אלף מילים מוכיחה את עצמה בטיפול עם מאומצים גדולים, באמצעות צילום ככלי טיפולי.

רצף הזכרונות שבא לביטוי בצילומים שהנציחו זכרונות בחייו של הילד, בונה גם רצף פנימי מהעבר אל ההווה והעתיד ובכך מבססת ובונה את אישיותו וזהותו של הילד המאומץ. מסירת ילד גדול מגיל שנתיים מעלה דילמות ומורכבויות בתחומי תחושת ההשתייכות, השוני, תחושת הנטישה, פרידה שלעיתים הינה טראומתית, אובדן עבר עם כל המשתמע ממנואוכל, ריחות, דמויות משמעותיות, הרגלים ועוד. 

לילדים אין רצף של תמונות ולכן הם מתקשים לבנות את נרטיב החיים שלהם. בחדר הטיפול שהינו המרחב היותר בטוח של הילד, משחזרים תמונות , מראות, זכרונות ותחושות מעברו של הילד המאומץ. המאומץ  מתבקש לצלם כל מה שמתחבר ורלוונטי לאותם זכרונות ותחושות. כך בונים את נרטיב החיים שלולדוגמא, במצגת בתים נטושים המצורפת , המאומץ ביקש לגעת בכאב הנטישה של הוריו הביולוגיים. במצגת התמונות רואים בתים עזובים , מפוררים וריקים שהזמן נתן בהם את אותותיו. יחד עם זאת המאומץ ראה גם את האור  בבתים ועליהם ומשם השליך על התקווה  שלו מהמקום העזוב. קישור למצגת התמונות בתים נטושים כחלק מתהליך פוטותירפיה

אם להשתמש במטאפורה הרי שתהליך האימוץ משול לאבן שנזרקת לאגם מים ויוצרת אדווה של גלים. כך גם הילד שאומץ ומשפחתו. הטיפול באמצעות פוטותרפיההצילום ככלי טיפולי הינו תהליך חוויתי, דינמי ורגשי. עבור המאומץ זו הזדמנות להנציח באמצעות התמונות את רצף הרגשות והמחשבות שמשוייכים לעובדת היותו מאומץ. ההנצחה בתמונות מאפשרת לו להתבונן פנימה ולהוציא החוצה באופן סימבולי את המערבולת הפנימית והרהורי הלב .

בתום העבודה עימו המאומץ מקבל תוצר אישי לעיתים בצורת אלבום תמונות בו הוא יכול להחזיק ולהתבונן שוב ואף לשתף בו אחרים לפי החלטתו.

התהליך מלווה בטכניקות מתחום ה NLP. ודמיון מודרך אשר מאפשרים לטפל באמונות מגבילות, יצירת שינוי התנהגותי, טיפול בערך והביטחון העצמי. כמו כן מאפשרים בניית הזהות המאמצת עם הזהות הביולוגית.

הורים יקרים ומאומצים, אשמח לייעץ ולתת הדרכה בהתנדבות

כתבה וטיפלה אביטל רוזנברגעוס קלינית

מומחית בתחום משפח17799037_1432914893427223_4123639737011844257_nה ואימוץ

מסטר NLP ודימיון מודרך לשינוי התנהגות.

פוטותירפיסטית.

נייד050-6223538

מיילavitalkr45@gmail.com

פייסבוק קישור לאביטל – יועצת משפחתית וזוגית מומחית בתחום אימוץ ילדים

רוצים לקבל מתנות בעלות ערך?
מלאו את כתובת הדוא”ל שלכם ותקבלו מיד להורדה חומרים מקצועיים מרתקים
נמשיך לעדכן בכתבות, סרטוני וידאו של מומחים מהארץ ומחו”ל ואירועים בכל הנוגע לאימוץ – להתראות

You may also like...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *