זה לא התיק שלך!

סיתוונית עצמון עברה לקנדה אחרי ששמעה מהעובדת הסוציאלית בשירות למען הילד ש”אין סיכוי שמישהו יחפש אותך אי פעם, כי את בושה למשפחה” • ילדים מאומצים מעידים על תיקים ריקים, מכתבים ש”צונזרו” ו”נעלמו”, פרטים שקריים על ההורים הביולוגיים, ועוד • תחקיר.
כך נפתחה הכתבה המעציבה מטלטלת וחשובה מאד פורסמה ב- 15.8.19 ב- “ישראל היום”.
לפרטים הקליקו על הקישור שלהלן. בהמשך תוכלו לקרוא את תגובתי ותגובתם של עמיתותיי ועמיתיי: נטע אשוח אשת מקצוע ואמא שאימצה, גילעד יעקבזן בוגר שאומץ תמי לפיד עו”סית ומייסדת עמותת פסיפס ונוספים.

"רצחו לי את הנשמה", כתבה בישראל היום מאת: חגית רון רבינוביץ'

להלן התגובות לכתבה, כפי שהופיעו במוסף שבת שיצא ב- 23.8.19
למטה תוכלו לקרוא את תגובתי המלאה (שחלקה מופיע להלן).

פולו חגית

להלן תגובתי המלאה לכתבת התחקיר המצויינת והחשובה במיוחד.

זה לא התיק שלך!

מאת: שרונה דוכנה, מייסדת מיזם האימוץ והאומנה

תיק אימוץ שייך למי שאומץ ולא לשום גורם אחר. תהליך פתיחת תיק אימוץ ראוי שיעשה במקצועיות, רגישות וכבוד לעבר-הווה-עתיד. המשימה שלנו היא לחזק את תחושת השייכות בקרב מי שאומץ, קבלת תיק האימוץ על כל תכולתו ויצירת קשר עם המשפחה הביולוגית הם חלק מהותי ביצירת רצף השייכות.

“אמא!!!” קראה נרקיס לאישה על המסך. בחדר השני סיגל, האמא שאימצה את נרקיס התקשרה אלי דומעת: “נרקיס איתרה את משפחתה הביולוגית בכוחות עצמה.” מרגש? מלחיץ? פוגע? מורכב! c’est la vie אלו החיים.
ילד שנתלש מעברו – מייחל להשיב את חתיכות הפאזל למקומן. גם אם הכמיהה אינה מודעת היא חיה ובועטת. אם לא ניתן לה מקום היא תזעק. ילדים מתגעגעים לאימותיהם המולידות שנשאו אותם תשעה חודשים. ‘הביולוגית’ היא נעדרת-נוכחת. היא חלק מהחיים. את סיגל הרגעתי והצעתי שתתמוך בבתה, תוך הבנה שהיא סיגל לנצח אימה. לאחר שעיבדנו את רגשותיה הצעתי שתימנע מלהשליך את פחדיה אל עבר בתה הנמצאת בעיצומו של תהליך רגשי מכונן בחייה.

תהליך פתיחת תיק אימוץ מתחיל ברגע האימוץ ולא בפניה לשירות למען הילד. כאמא שאימצה אני מאחלת למי שאומץ לבטא את הצורך הטבעי והרצון לפגוש את המשפחה המולידה. אני מאמינה שכדי לחוות חיים שלמים, חשוב להכיר את העבר. אם יש מי שחושש שבתהליך ‘פתיחת תיק’ יתרחשו אירועים דרמטיים, אז יש לי חדשות: הטראומה כבר אירעה לפני שני עשורים לפחות. למה להסתיר פרטים? מה חוששים שיקרה? הבוגר יתמוטט כשיגלה את נסיבות אימוצו? יקיש בדלת אימו הביולוגית ויבהיל אותה? יחשוף סוד נוראי? יעזוב את משפחתו המאמצת וידלג אל מעבר לכביש לביולוגים?

אפשר להירגע בכוס מים מרעננים ולגלות שאין לחששות אחיזה במציאות. בכתבה “זעקת המאומצים, רצחו לי את הנשמה”, מתוארים מקרים נוראיים: הסתרה ושינוי פרטים, העלמת מתנות ותמונות ומניעת מפגשי בוגר-מולידים. זהו מחדל נורא. ילדים שחוו מצבי קיצון הפכו בעל כורחם למריונטות. הם נותקו מהמולידים והועברו למשפחה חדשה. חלקם ‘ביקרו’ בקלט חירום, משפחת אומנה ובבית ילדים. ארעיות, הישרדות ואי וודאות הפכו לשיגרת יומם. הפחד ניהל את חייהם. עובדים סוציאליים, עורכי דין ושופטים חרצו את גורלם כילדים. לא לנצח הם ישארו ילדים. הם גדלים לבוגרים המבקשים את סיפור חייהם בחזרה. הם מבקשים להשיב לעצמם חלק מהשליטה. הסיפור הוא שלהם! אין אדם אחר שיש לו זכות על הסיפור, לא ההורה שאימץ, לא ההורה הביולוגי ובודאי שלא אדם זר.

דמיינו שאתם עוצרים ברמזור, מביטים לאחור ומגלים ריק. כעת דמיינו שמדובר בחייכם. כל מה שעבר, נמחק כלא היה. אדם כדי לשמור על שפיותו זקוק לעבר-הווה-עתיד. עץ ללא שורשים ייסחף בזרם המים השוצף ויתפרק במפגשו עם הסלעים.

life-empty

סיתוונית חשה לא שייכת ועברה להתגורר בקנדה. הורים שאימצו עמלים במשך שנים להעניק לילדם תחושת שייכות. מי שחש שייך יש סיכוי גדול יותר שבבגרותו ינהל מערכות יחסים בריאות למרות מה שחווה בינקותו. אני מקווה שהשירות למען הילד לומד את הגישות המקובלות בעולם בתהליך פתיחת תיק אימוץ. אשמח שיתקיים שיח עמיתים לאורך השנה כולה.

את הפחד והניתוק שחוו ילדינו אנו מבקשים להתמיר לאהבה ולחיבור. תהליך מכבד ושלם של פתיחת תיק אימוץ יסייע בהשבת האמון במערכת, בחיים ובעצמם.

שרונה דוכנה, אימצה ילד גדול טלפון 0522-941146 דוא”ל Programs@AdoptionWisdom.com

מייסדת ומנהלת מיזם האימוץ והאומנה – אקדמיה מקצועית להורים, בוגרים ואנשי טיפול
המיזם כולל אתר פתוח ובו מאמרים וסרטונים ליצירת הורות מותאמת לילדים שחוו מצבי קיצון
בנוסף מוצעים חוברות הדרכה, ספרים, קורסים ומועדון שנתי ‘חוכמת האימוץ והאומנה’ הכולל מפגשי למידה ושיח.

לקבלת מגזין חודשי חינמי https://www.adoptionwisdom.com/sign-up

לדף הפייסבוק שלנו https://www.facebook.com/AdoptionUniversity/

לערוץ היו-טיוב https://www.youtube.com/user/ChildAdoptionIsrael/videos

להורדת הכתבה בפורמט PDF פולו חגית

You may also like...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *