הועדה למאבק בנגעי הסמים והאלכוהול (כנסת) ד"ר יהודה סנצקי:

המרכז הארצי לאבחון ולטיפול בילדים שנחשפו לאלכוהול במהלך ההיריון, המכון להתפתחות ולשיקום הילד, מרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל​

היבטים פסיכולוגיים של נזקי האלכוהול לעובר, מאת יהודה סנצקי ויעל צ'רניחובסקי

חשיפת העובר לאלכוהול בכל שלבי ההיריון גורמת לפגיעה בלתי הפיכה במוח המתפתח. קשת נזקי האלכוהול בעובר נקראת FASD – Fetal Alcohol Spectrum Disorder וכוללת מגוון רחב של הפרעות, בהן הפרעות נוירולוגיות, הפרעות פסיכולוגיות והפרעות התנהגותיות. במאמר זה דנים המחברים בתופעה ומציגים מחקרים התומכים בקשר בין צריכת אלכוהול בתקופת ההיריון לבין מגוון הפרעות שעלול לפתח היילוד בהמשך חייו. כמו כן הם דנים בדרכי טיפול בתופעה ובחשיבות האבחנה, ומדגימים את האמור באמצעות תיאור מקרה.

לקות בגילוי טעויות בחשבון בקרב תינוקות שנחשפו לאלכוהול ברחם

Deficits in arithmetic error detection in infants with prenatal alcohol exposure: an ERP study Developmental Cognitive Neuroscience

פרופ' אנדריאה ברגר, אוניברסיטת בן גוריון

פרופ' אנדראה ברגר

המחלקה לפסיכולוגיה, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב * תודתינו והערכתינו לפרופ' אנדריאה ברגר על הסיוע שלה במהלך השנתיים האחרונות להבנה ולהעשרת תחום ה-פאסד. כולל שיחות והנגשת מחקריה ומאמרים המתפרסמים ברחבי העולם. מאחלים לך בהצלחה בתפקידך החדש כראשת מחלקה. *

אתר המעבדה: www.deverplab.com

קישור למאמר המקורי
תקציר בעברית:

הקדמה:

בימים אלה התפרסם מחקר מעניין על פגיעה של חשיפה לאלכוהול ביכולות הקוגניטיביות המאפשרות עיבוד של כמויות וחשבון. המחקר הנוכחי התבצע על ידי פרופ’ אנדראה ברגר מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב, אך הנתונים נאספו בקייפ-טאון דרום אפריקה, שם יש את שיעור ה-FASD הגבוה בעולם, בשיתוף פעולה עם פרופ’ Sandra & Joseph Jacobson מאוניברסיטת Wayne State בארה”ב, וקולגות מאוניברסיטת קייפ-טאון. אחרי מעקב ורישום קפדני אחרי כמות השתייה של האימהות במהלך ההיריון, התינוקות שהשתתפו במחקר הגיעו בגיל 6-7 חודשים למעבדה שבבית הספר לרפואה בקייפ-טאון ושם נבדקו במטלה אשר פרופ’ אנדראה ברגר פיתחה יחד עם הסטודנט שלה, כיום דר’ גבריאל צור, במחקר קודם (Berger, Tzur & Posner, 2006). המחקר הנוכחי מומן על ידי NIH והדמויות המרכזיות בו היו הסטודנטים מיכאל שמואלי, מתן בן-שחר וסבטה ליסון. כמו כן השתתפו סטודנטים רבים נוספים בהיבטים השונים של המחקר.  הפרויקט בדק את ההבחנה בין כמויות בסיסיות (1,2) בקרב התינוקות, וההבנה הראשונית של פעולות חשבון פשוטות כגון הוספה והחסרה (האם 1+1 שווה ל-2 או ל-1?). התינוקות צפו בהמחזה בעזרת בובות של תרגילי החשבון.

מהלך המחקר:

התרגילים צולמו בסרטון וידאו ולוו בפס קול נעים שהולחן במיוחד ע”י מלחין מקצועי.  התרגיל 1+1, לדוגמא, הוצג כך: א) בתיאטרון בובות מוצגת בובה, ב) מסך עולה לפניה, כך שהוא מסתיר את הבובה מאחוריו, ג) לשדה הראיה של התינוק נכנסת יד הנושאת בובה נוספת, היד מניחה את הבובה מאחורי המסך ויוצאת ריקה, ד) כעת המסך מורם והשאלה היא מה מתגלה מאחוריו. בחלק מצעדי הניסוי, במצב זה מופיעות שתי בובות. זהו מצב של פתרון  הנכון, שכן  התוצאה של 1+1 היא אכן 2. לעומת זאת, בצעדי ניסוי אחרים, רק בובה אחת מופיעה. זהו מצב של פתרון  שגוי, שכן  התוצאה של 1+1 איננה 1. בצורה זו הוצגו גם תרגילי חיסור. בזמן שהם צפו בסרטון המכיל את כל צעדי הניסוי הנ”ל, הפעילות המוחית שלהם הוקלטה בעזרת אלקטרודות.

ניתוח פעילות זו הראה שהתינוקות שלא נחשפו לאלכוהול, הבחינו בין פעולה חשבונית נכונה לעומת פעולה חשבונית שגויה, ושיחזרו את הממצאים הקודמים שנמצאו על תינוקות בריאים מאזור הנגב ואף חידדו אותם. לעומת זאת, מוחם של התינוקות שנחשפו לאלכוהול בעודם ברחם (עקב שתיית האם) לא הראה הבחנה בין פעולות החשבוניות הנכונות לשגויות. יתרה מכך, נמצא מתאם לינארי בין מדדים רציפים של כמות השתייה של האם במהלך ההריון, לבין מידת הסטייה של הפעילות המוחית של התינוק שלה מהפעולה ה”נורמטיבית” לנוכח גילוי שגייה חשבונית.

סיכום:

 תוצאות המחקר מתפרסמים בימים אלו בכתב העת המדעי היוקרתי DCN – Developmental Cognitive Neuroscience, ומחזקות את הטענה שקיימת מוכנות ביולוגית מולדת לעיבוד מידע כמותי ולחשיבה המתמטית וחשיפה לאלכוהול במהלך ההיריון פוגעת ביכולות בסיסיות אלה. המחקר מספק הסבר אפשרי לקשיים הייחודיים שיש בבית הספר בתחום החשבון לילדים הסובלים מסינדרום “קשת נזקי האלכוהול לעובר” ( Fetal Alcohol Spectrum Disorders – FASD), אשר הינו השם הכולל לאותן פגיעות מולדות וכרוניות, שהן תוצאה ישירה של חשיפת עובר לאלכוהול טרם לידתו, במקרים שאשה הרה שותה משקאות אלכוהוליים.   

צריכת אלכוהול בקרב נשים הרות בגילאי 18-22 ארה"ב 2015-2017

Consumption of Alcohol Beverages and Binge Drinking Among Pregnant Women Aged 18–44 Years — United States, 2015–2017
מיפוי לפי מדינות בארה”ב: https://www.cdc.gov/ncbddd/fasd/data-maps-2016.html

פאסד - תסמונת האלכוהול העוברי: מה שעליך לדעת לרופאי ילדים, Angela Nash, PhD

מאמר סיכום של guidelines לאנשי מקצוע שפורסם ב2017 – סיכום טוב המספק חומרים חשובים.

FASD- פאסד שיטות התערבות ברחבי העולם

Interventions in fetal alcohol spectrum disorders: An internationalperspective
מאמר הסוקר שיטות טיפול/התערבות  ל-FASD המיושמות ברחבי העולם, כולל כאלה שמערבות הדרכת הורים וכאלה המערבות טיפולים תרופתיים. קיימות שיטות רבות.חשוב להתרשם גם מהמגוון אך גם מכך ששיטות שונות מתאימות לתרבויות שוות. לכן יש לשקול לפני הטמעת מודלים מהעולם בארץ.

מוזמנים לשתף

Facebook
WhatsApp
Telegram