הורות אוקסיטוצינית Oxytocin Parenting: חלק 1

הורות אוקסיטוצינית – Bryan-Susan_v2-300x188אהבה, היקשרות ובונדינג

מאת: בריאן פוסט וסוזן קטצי’נסקאס

תרגום: שרונה דוכנה, מייסדת https://www.adoptionwisdom.com

קישור למאמר המקורי:

Oxytocin Parenting: Love, Attachment and Bonding Series 

(קישור להורות אוקסיטוצינית חלק 2)

האהבה עמה גדלנו היתה לעיתים נדירות אהבה ממשית, היא בעיקר היתה מושתתת על פחד. זו הצהרה מזעזעת וחריגה. הצהרה זו נשמעת כאילו שוללת את כל מה שהורינו עשו למעננו וכל מה שאנו עושים למען ילדינו. לרוע המזל זו האמת הפשוטה.

מחקרים במדעי המוח מאפשרים לנו להבין את הבסיס המולקולרי של הרגשות ואיך הם משחקים תפקיד במוח. כאשר אנו לומדים על רגשות בהיבט זה אנו נוכחים שיש בעצם שני רגשות בלבד: פחד ואהבה. ברמה הזו הם פשוטים מאד:
פחד הוא תגובה למתח (סטרס) בעוד שאהבה היא מצב של איזון וקשר (בהעדרות מתח).

פחד הוא תוצאה של דהרת קורטיזול בגופך המעורר במוח מעגלים של לחימה-בריחה. 

הורות אוקסיטוציניתקבלת החלטות שלך כהורה (בדרך שלך, בכל זמן שתוכל ועד כמה שתוכל) להגדיל את ההזדמנויות של ילדך ללמוד ליצור קשר.

אהבה היא תוצאה של תהליך בו האוקסיטוצין מרגיע את הגוף ומציף את מרכז האהבה והקשרבמוח .

כאשר אנו מתבוננים באופן זה נוכל לראות איך פעמים רבות כל כך אנו מתייחסים לילדינו ממקום של פחד. היות ומערכת העצבים של ילדים צעירים אינה בשלה והם מסתייעים בהוריהם להירגע ולייצב את הרגשות שלהם בלתי נמנע שהורה לחוץ ומתוח יגרום למערכת יחסים לחוצה במשפחה.

הספר “הורות אוקסיטוצינית: מרחם ועד גיל שנתיים הנורא” מתאר כיצד ניתן להיות הורה ממקום של אהבה אמיתית, פיזיולוגית ורגשית.

מהי הורות אוקסיטוצינית?

הורות אוקסטיטוצונית הינה גישה המתמקדת בסיוע למוח שלך ושל ילדך לפתח תגובה אוקסיטוצונית חזקה שהיא
היכולת לאהוב ולבטוח (לבטוח באופן המתאים). ישנם ארבעה יסודות של הורות אוקסיטוצונית:

  1. מערכות יחסים: הורות ממקום של רוגע וקשר. אנו יונקים חברתיים הזקוקים למגע עור בעור ולקשר רגשי בכל גיל. דרך תהליך הנקרא ויסות הדדי – אנו כהורים, מלמדים את ילדנו,דרך ההתנהגות שלנו, כיצד ללמוד להתמודד עם מתח וליצור קשר עם אהבה. דרך זו ייתכן שתדרוש ממך לבנות את מיומנויות ההתמודדות ויצירת הקשר. לדוגמא, כאשר אתה כועס, לחוץ ביותר או מדוכא- מאד קשה להיות פתוח לצרכים של ילדך.
  2. השפעה: תראה, אל תאמר. במקום לנסות לשנות את ההתנהגות של ילדך ע”י לומר לו מה ברצונך שיעשה, הדרך אותו דרך הפעולות שלך עצמך. הדרכה זו כוללת מודולינג כמו לקום בזמן, לומר תודה, כמו גם לאפשר לו לצפות בך מגיב ברוגע למצב מתוח.
  3. הבנה: תהיה הורה למצב, לא לגיל. כאשר אנו מתוחים אנו נסוגים לגיל רגשי צעיר יותר או להתפתחות קוגנטיבית מוקדמת יותר. זה נכון במיוחד לגבי ילדים. כאשר אתה מבין את נתיב ההתפתחות של ילדך אתה לומד להעניק לילד את מה שהוא זקוק לו כעת ולא את מה שאתה חושב שהוא זקוק לו על-פי גילו הפיזי.
  4. גמישות: תן את מה שזקוקים לו באופן בו יוכל להתקבל. התחשבו בסגנון התקשורת הייחודי של ילדכם, כדי שתצליחו להעביר לו מידע או מסר רגשי בדרך הקלה לו. יתירה מכך, מה שעובד עבור ילדך ביום שלישי עשוי לגרום לתוצאות הפוכות ביום רביעי. אכן זה מתסכל. ובכל זאת היכולת לשנות את התקשורת והפעולות המתבצעות עד שיווצר הקשר המוצלח היא חיונית.

מתוך התבוננות בשלבי ההתפתחות של ילדך, נראה לך כיצד תפיסות אלו מקדמות מערכת יחסים בריאה והתנהגות חיובית. לא תרצה להחמיץ את הסדרה הזו.

 בחרו אהבה

בריאן פוסט

 Bryan Post בריאן פוסט: בין המומחים המובילים להתנהגות הילד ברחבי אמריקה . מייסד ומנכ”ל של “מכון פוסט” לריפוי ממוקד משפחה. אומץ בעצמו ומומחה בנושא אימוץ ואומנה. “מכון פוסט” מתמחה בעבודה עם מבוגרים, ילדים ומשפחות המתמודדות עם נושאים הקשורים לטראומה והשפעתה על התפתחות מערכת גוף נפש. מטפל נודע, מרצה, ומחברם של מספר ספרים, וידאו, אודיו ותוכניות.

AdoptionWisdom  מרכז ההדרכה האינטרנטי של קהילת האימוץ עובד בשיתוף פעולה עם “מכון פוסט”
מוזמנים להצטרף לרשימת התפוצה (הדיסקרטית) ולקבל את חוברת (כנס האימוץ ה-2) פרקים נבחרים (בחינם) מספרות בנושא האימוץ והורות.

כדי להגיב הקליקו כאן מעוניינים לקבל מתנות בעלות ערך? מלאו את כתובת הדוא”ל שלכם וקבלו לתיבת הדואר
חומרים מקצועיים מרתקים מטעם מומחים מהארץ ומחו”ל 

You may also like...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *