הורות אוקסיטוצונית Oxytocin Parenting: חלק 2

הורות אוקסיטוצינית – Bryan-Susan_v2-300x188אהבה, היקשרות ובונדינג- חלק 2
(קישור להורות אוקסיטוצינית – חלק 1)

פרק 1: אוקסיטוצין ורגש,
מהספר “הורות אוקסיטוצינית: מרחם ועד גיל שנתיים הנורא” 

מאת בריאן פוסט וסוזן קטצי’נסקאס 24.9.15

תירגום מאת: שרונה דוכנה, מייסדת https://www.adoptionwisdom.com
(ההדגשים במאמר נעשו ע”פ שיקול דעתה של המתרגמת).
המקור נמצא באתר של מכון פוסט בקישור  בחלק מס’ 2 

מהו אוקסיטוצין?

ocytocin book b

להבין אהבה זה להבין את תגובת האוקסיטוצין. אוקסיטוצין הוא אכן מולקולה פלאית. ככימיקל המופקד על מנוחה, רוגע ואיזון הוא גורם לדברים נפלאים וחשובים. נדון בהם בהמשך הספר.

המפתח העיקרי שעלינו להבין למען הורות שמחה הוא: שאוקסיטוצין אחראי לאהבה. זה נכון. אוקסיטוצין פועל במוח והגוף מייצר חוויה המוכרת לנו כאהבה.
זוהי אהבה בכל המימדים: חברות, אהבה בין הורה לילד והאהבה בינך לבין בן זוגך. האוקסיטוצין אחראי גם למרבית הרגשות החיוביים שאנו חשים כלפי אנשים אחרים החל מהחלפת חיוכים עם אדם זר שזה עתה חלף על פנינו, דרך הערצת עמית לעבודה ועד הדרך בה אנו בוטחים במוסכניק שלנו שלא יגזול את כספינו.

אוקסיטוצין עושה את כל אלו ויותר מכך בשתי דרכים:
תחילה הוא מרגיע את מרכז הפחד במוח ולאחר מכן הוא מפעיל את המרכז החברתי במוח וכך גורם לנו לחוש טוב לגבי יצירת קשר עם אדם אחר. הרגעת מרכז הפחד במוח היא חיונית.

פחד הוא אחד המנגנונים החזקים שלנו להישרדות ומסייע לנו לשרוד מצבי סכנה. אך לרוב זו אינה התגובה המועדפת למצבים חברתיים. כשאתה חרד או מפוחד אינך יכול לראות דברים בבהירות. אתה עלול לראות אדם אחר כאיום בעוד שאין לו שום כוונה לפגוע בך. אתה בשמירה ומנותק –  מאחר וכמיקלים של פחד נמצאים ב”מרוץ” בזרם הדם שלך.

אוקסיטוצין מנטרל את כמיקלי הפחד, מרגיע אותך ומאפשר לך לראות באנשים אחרים פוטנציאליים לחברות ולאמון. במקביל כאשר הוא מפעיל את המרכז החברתי במוח הוא למעשה יוצר בך תשוקה לקשר חברתי. מוח בריא משחרר אוקסיטוצין כתגובה לאיתות חברתי. 

לדוגמא, כשאם מחבקת את ילדה, המוחות של שניהם משחררים אוקסיטוצין. האוקסיטוצין במהלכו בזרם הדם מרגיע אותם ומעודד את ריפוי התאים. בנוסף הוא נכנס לחלקים במוח המעבדים מידע חברתי, מה שגורם להם לחוש בטוחים ואהובים.

בני אדם מותנים בדרך כזו שהם לא רק נהנים להיות בקרבת בני אדם אחרים, אלא ממש זקוקים לכך. מדענים משערים שזה כך מכיוון שבמוחם של יונקים מפותחים ביניהם קופים, זאבים, ציפורים רבות ובני אדם המרכז החברתי במוח רגיש ביותר לאוקסיטוצין ולדופמין הכמיקל של חיפוש תגמול ותענוג.

צירוף זה גורם להיתערות חברתית להיות מענגת ומרגיעה. כאשר אנו קרובים לאנשים בהם אנו בוטחים יחסי הגומלין בין אוקסיטוצין ודופמין גורמים לנו להרגיש שמחים ובטוחים.

אך, ישנו “אם” גדול מאד בתוך כל העניין. כשאנו אומרים שבני אדם זקוקים ומותנים לחיבור אנו מתכוונים שלמוחנו יש את הפוטנציאל לכך. 

אולם, התשוקה לאינטראקציה חברתית והיכולת של המוח לשחרר אוקסיטוצין אינה אוטומטית. זוהי תגובה נילמדת העלולה להיכשל להתפתח או שתהליך התפתחותה עלול להיסכּל.
(המשך יבוא…)

הספר למכירה באמזון בקישור  (נכון לאפריל 2016 נמכר ב- 1.99$)

בכדי לקבל את מגזין האתר ישירות לתיבת הדוא”ל שלכם, מלאו את טופס ההרשמה שבסיום המאמר. תודה

Bryan Post בריאן פוסט: בין המומחים המובילים להתנהגות הילד ברחבי אמריקה . מייסד ומנכ”ל של “מכון פוסט” לריפוי ממוקד משפחה. אומץ בעצמו ומומחה בנושא אימוץ ואומנה. “מכון פוסט” מתמחה בעבודה עם מבוגרים, ילדים ומשפחות המתמודדות עם נושאים הקשורים לטראומה והשפעתה על התפתחות מערכת גוף נפש. מטפל נודע, מרצה, ומחברם של מספר ספרים, וידאו, אודיו ותוכניות.

:http://postinstitute.com/

השרטוט המרהיב שלהלן אינו קשור לעבודת מכון פוסט. תפקידו להמחיש ויזואלית את עיקר המקורות להפקת אוקסיטוצין במוח.

27f0f002bfa2cc29b98cbea37ab9844e

 

מוזמנים להצטרף לרשימת התפוצה (הדיסקרטית) ולקבל את חוברת (כנס האימוץ ה-2) פרקים נבחרים (בחינם) מספרות בנושא האימוץ והורות. 

כדי להגיב הקליקו כאן מעוניינים לקבל מתנות בעלות ערך? מלאו את כתובת הדוא”ל שלכם וקבלו לתיבת הדואר 
חומרים מקצועיים מרתקים מטעם מומחים מהארץ ומחו”ל 

You may also like...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

*